Bakanlık Mülakatın Adil Yapılmasını İstiyor Mu?

Bakanlık Mülakatın Adil Yapılmasını İstiyor Mu?

Bakanlık Mülakatın Adil Yapılmasını İstiyor Mu? Malumunuz başta Karabük ve Denizli olmak üzere birkaç ilimiz de sınava dayalı atamaların mülakatları tamamlanmıştır. Mülakat sonuçlarının tam bir aymazlık örneği teşkil ettiğini kamuoyu sitelerde yazılıp çizilenlerden öğrenmiş bulunmaktadır.

 Malumunuz başta Karabük ve Denizli olmak üzere birkaç ilimiz de sınava dayalı atamaların mülakatları tamamlanmıştır. Mülakat sonuçlarının tam bir aymazlık örneği teşkil ettiğini kamuoyu sitelerde yazılıp çizilenlerden öğrenmiş bulunmaktadır. Karabük ilimizde görevlendirme şube müdürlerinin aldıkları puanlar bile başlı başına rezalet örneği olurken Denizli ilimizde de sınavda başarılı olanlara düşük başarısız olanlara ise yüksek not verilmesi de işin ne denli sulandırıldığının bir göstergesidir. Denile bilir ki olamaz mı, adam sınavdan yüksek not almış ama liyakatı yoktur onun için mülakat notu düşüktür. Elbette olur; bir olur, iki olur, üç olur. Ama daha fazlası bal gibi usulsüzlük olur.
    Ne diyoruz; Bakanlık mülakatın adil yapılmasını istiyor mu? Eğer mülakatın adil yapılmasını istemiş olsaydı komisyon üyelerini belirlerken önce kendisi hassas davranırdı. İl Müdürlerine bu konuda adil davranmaları gerektiği telkininde bulunurdu. Süreci daha şeffaf hale getirirdi ve bu konulara müdahil olanlarla istişareler yapılırdı. Mesela görüntülü mülakatı ve sendika gözlemcisi bulundurmayı zorunlu kılardı. Görüne o ki komisyona adam atama yetkisi suistimal ediliyor. Biraz araştırdık Karabük te Bakanlık kimi görevlendirmiş veya kime sorup ta isim belirlemiştir, diye. Mustafa Kemal İlkokul Müdürü İ.Yıldız’ı görevlendirmiş hangi ölçülere göre bu kişi komisyona alınmış? Eğitim ile ilgisi olan herkesin ortak kanaati sendika elemanı olduğu için sendika tarafından teklif edilmiştir. Denizli’yi sorduk soruşturduk Ali Baysal İlkokul M. R. Kayayurt bakanlıkça Denizli mülakat komisyonuna atanmıştır. Peki bu arkadaşı kim önermiş olabilir diye, bildiğimiz birkaç eğitimciye sorduk yine aynı kapıya çıkıyoruz.  

   Milli Eğitim Bakanlığı birçok İlde İl Müdürlerine sormadan malum kaynaklara sorup “komisyonda kimlerin görev almasını istiyorsunuz” diyerek veya sormalarına gerek kalmadan “Biz ilimizdeki mülakat komisyonunda şunu istiyoruz” diye bırakılan listelere göre bakanlık komisyon üyesi tespit etmektedir. Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre İl Müdürlerine sorulmadan onlarla herhangi bir istişare yapılmadan Ankara da mülakat komisyonunda görev alacak olan bakanlık temsilcileri listeleri gönderilmiştir. İstanbul’da bu illerden biridir. 

     Peki İl Müdürüne “Sayın Müdürüm bu bölgeyi sizler bizden daha iyi biliyorsunuz. Sizce kimler Mülakat komisyonunda görev alırsa daha adil olabilirler” diye sorulmuş mudur veya sorulması gerekmez miydi?  Kesinlikle sorulmamıştır!..

      Peki ne yapılmış; bir bakmışlar ki üç komisyonluk onaylı isim listesi gelip makam masalarına konmuş. Bu da nereden çıktı diye sormalarına fırsat verilmeden ağızlarına lafı tıkamışlar. Biz böyle uygun bulduk. Peki kimleri uygun bulmuşlar. 1-Esenler  İlçe Müdürü halen vekil olarak görevini sürdürüyor B. ERCAN 2-Beşiktaş İlçe Müdür 2 ay önce müdür koltuğuna atanmış Ö.ARPACI  ve 3-Maltepe İlçe Müdürü  F. KAPTAN Bakanlıkça mülakat komisyonuna görevlendirilen üç ilçe Müdürünün üçü de aynı özelliklere sahiptir. Birinci ortak özellikleri bir sendikamıza büyük hizmetlerde bulunmalarıdır. İkinci ortak özellikleri üçünün de ilahiyatçı olmalarıdır. Üçüncü ortak özellikleri de görev sürelerinde pek eski olmamalarıdır biri üç yıllık biri bir yıl önce bir diğeri ise iki ay önce ilçe müdürü olmuştur. Elbette sendikalı olmak, ilahiyatçı olmak veya yeni atanmak bu arkadaşların bu görevlere gelmelerine engel değildir. Ancak seçilme tarzları, geçmişleri ve icraatları başlı başına bir güven eksikliği olarak karşımızda duruyor.
      Sonuç; Demişlerdi demesine de pek önemsememiştik. “İmam böyle yaparsa cemaat ne yapar” Başka ne demişlerdi “ Balık baştan kokar” sonra “Bir meta kokunca tuz kullanılır, eğer tuz kokmuşsa” hemen sonuna ünlem işareti koymuş  ve çok üzgün olduklarını bildirmişlerdi. 

     Umarım İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz sağ duyulu davranır da komisyonun geri kalanını herkesin güvenini kazanmış kişilerden oluşturur.   


Remzi ÖZMEN 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.