Devamsızlığın Faturasının Yöneticilere Çıkarılmamasını İstedik

Devamsızlığın Faturasının Yöneticilere Çıkarılmamasını İstedik

Milli Eğitim Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgede, “…eğitim-öğretimin okul ortamında sağlıklı bir şekilde yürütülmesini teminen tüm önlemlerin alınarak öğrencileri sağlık raporu almaya teşvik eden okul idarecileri hakkında gerekli idari işlemlerin yapılması hususunda…” gereğinin yapılmasını istemiştir.

 Mezkûr genelgenin içeriğiyle yukarıda anılan sonuç kısmı birbiriyle çelişmekte, sonuç kısmından hareketle genelgenin amacının “öğrencileri sağlık raporu almaya sevk eden idarecilerin bu işlemlerinin önlenmesi” gibi telakki edilme ihtimali ortaya çıkmaktadır.

Genelgenin amacının, devamsızlık süresini uzatacak gerçek dışı beyanlarla sağlık kurulu raporu alma girişimlerinin olumsuz sonuçları konusunda öğrencilerin ve velilerinin bilgilendirilmesi konusunda rehberlik hizmetlerinin sunumu olduğu bizce açık sarih olmakla birlikte yukarıda alıntılanan ifadeyle birlikte yanlış anlaşılmaya ve yanlış uygulanmaya son derece müsait bir hal almaktadır.

Hiçbir okul yöneticisinin, öğrencilerin sağlık raporu alarak devamsızlık yapmalarına göz yummayacağı, buna teşvik etmeyeceği ve bu yönde bir istek ve iradesinin bulunmadığı bilinmesine rağmen okul yöneticilerini töhmet altında bırakacak türden ifadeleri kapsayan genelgenin valiliklere gönderilmesini anlamak mümkün değildir.

Bu genelge de, tıpkı 20.07.2011 tarihli 2011/40 sayılı “Öğrenci Kayıt ve Kabullerinde ve Diploma Karşılığı Bağış Alınmaması” konulu genelge gibi yanlış anlaşılarak, okul yöneticileri hakkında hatalı uygulamalara yol açacak mahiyettedir. Hatırlanacağı üzere, söz konusu genelge sonrasında da okul yöneticilerinin haberi dahi olmaksızın kayıt dönemi haricinde okul-aile birliğinin banka hesabına doğrudan yatırılan bağışlar için dahi okul yöneticileri hakkında soruşturma başlatılmış, disiplin cezaları verilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı göndererek, genelgenin, yanlış yorumlara ve hatalı uygulamalara sebep olmamasını teminen düzeltilmesini veya bu yönde açıklayıcı bir genel yazı yazılmasıyla okul yöneticilerinin yeni soruşturmalara maruz kalmalarına neden olacak genel yazılar ve genelgeler yayımlamaktan kaçınılmasını istedik.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.