Görevlendirme İptalleri Hukuki Değildir

Görevlendirme İptalleri Hukuki Değildir

Görevlendirme İptalleri Hukuki Değildir

 

Milli Eğitim Bakanlığı uzunca süredir konuşulan görevlendirme iptalleri konusunda somut adım attı. Önce bir mail, sonra Bolu Valiliğine gönderilen görüş yazısı ardından e-posta ile görevlendirmelerin iptalini istedi. İl Milli Eğitim Müdürlükleri bu yazılar nedeniyle iptalleri bir bir gerçekleştiriyor.

 

 

Görevlendirme denilince akla ilk gelen Ar-Ge birimleri. Milli Eğitim Müdürlükleri Araştırma Geliştirme (AR-GE) Birimleri Yönergesi ile kuruluşu, işleyişi, görevlendirme usulleri belirlenen bu birimlerde çok sayıda öğretmen çalışmaktaydı. İptallerden en çok etkilenenler ise burada çalışan öğretmenlerdir. İptalin doğruluğu ve yanlışlığı ayrı bir yazı konusudur. Ancak bakanlığın bu iptallerde izlemiş olduğu yöntem çok hukuki değildir. Bu yöntem devlet yönetim tarzına da uymamaktadır.

 

 

Şöyle ki bu birimlerin kurulmasına ve görevlendirmelerin yapılmasına dayanak teşkil eden bir yönerge var. Valilikler işlemlerini bu yönergeye göre yapmaktadır. Bakanlık ise iptalleri bir e-posta ile istemektedir. Yürürlükte olan yasal bir belgeye göre yapılan işleminin iptali bir mail ile istemek çok hukuki bir usul değildir. Burada yapılacak işlem çok basit olup yönergenin iptalidir. Kaldı ki bu bakanlık için hiçte zor değildir. Ancak bu rağmen bunun yapılmamış olması ciddi bir yönetim yaklaşımı değildir. Tedbir alınmazda alışkanlık hala gelen bu kurumsal olmayan yaklaşımlar devlete olan güveni azaltmakta, çalışanları rahatsız etmektedir.  Bu yaklaşımlar nedeniyle onbinlerce çalışan mahkemelerde hakkını aramakta birçok dava idarenin aleyhine sonuçlanmaktadır.

 

 

M. Hüseyin ÖLMEZ

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.