HAYIRLI OLSUN!

HAYIRLI OLSUN!

“Yönetmelik yayınlansa da kimse uygulayamaz denilen taşra yöneticileri zorunlu yer değiştirme yönetmeliği başvuru ekranı açıldı. Referans ile yer değiştirme dönemi bitti! Tüm şube müdürlüğü münhal kadrolarının sisteme yansıtılmayacağı dedikodusunu yayarak yer değiştirme uygulamasının şaibeli olacağını iddia edenler hayal kırıklığına uğradı.”

 Taşra yöneticileri zorunlu yer değiştirme başvuru ekranı açıldı. 652 sayılı KHK de zorunlu yer değişiklikleri ile ilgili hüküm yer almasına rağmen bir çok yönetici yer değiştirmelerin yapılamayacağına inanıyordu. Hatta düne kadar sürecin iptal edilebileceği umudunu taşıyanlar az değildi. Çünkü hizmet puanı esasına dayalı bir yer değiştirmenin yapılabileceğine kimse inanmıyordu. Bazıları kararnameler illere gönderilinceye kadar inanmayacak da! Doğrusu biz Dernek olarak taşra yönetici kadrolarının, kurumsal kimlik kazanması için böyle bir yer değiştirmeye ihtiyaç olduğunu hep ifade ettik. Bunun mücadelesini 2 yıldır yapıyoruz. Bazılarının ne dediği, ne anladığı da umurumuzda değil. Bizim doğrularımız var. Bu doğrularımız için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Hariçten gazel okuyanlar, bizi izlemeye devam etsinler.

Geçici görevlendirmeler ile ilgili geçmişte neler yazdığımızı herkes, özellikle malum çevre çok iyi biliyordur. Sanal delikanlılar ile mücadele ederken de eleştirilmiştik. Bazı sitelerde ek ödeme ve ek ders ücretleri ile ilgili yazdığımız yazılar hala internet üzerinde mevcut. 3600 ek gösterge ve UEYDER kelimelerini googlede yan yana yazın bakın neler çıkacak! Bunları şunun için yazıyorum; rotasyon konusunda saçma sapan iddialar ile Derneğimizi ve şahsımı eleştirenleri insaflı olmaya çağırıyorum. Gözleri olup görmeyenleri biz biliyoruz! Maksatın ne olduğunu da anlıyoruz.

Başvuru ekranı ile ilgili söyleyeceğimiz çok şey yok! Puan hesaplamalarında hatalar var. Mesela Ek-1 de yöneticilikte geçen süreler bir kısım arkadaşlarda fazla hesaplanmış durumda! Yine üst öğrenim puanı EK-1 de hesaba katılmamış…. Bunlar düzeltilir. Aslında başvuru ekranı bazılarını hayal kırıklığına uğrattı. Özellikle şube müdürü münhal kadroların tamamının gösterilmeyeceği, imtiyazlı bazı kadroların gizleneceği iddia ediliyordu. İddianın nedeni de yer değiştirmeleri kamuoyunda şaibeli hale getirmek! Böyle bir şey olmadı. Hatta her yöneticinin isteyebileceği yerler ekrana yansıdı. Doğrusu bundan iyisi can sağlığı!

Taşra teşkilatı eğitim yöneticileri kadrolarında referans ile yer değiştirme dönemi artık sona erdi. Yer değiştirmelere bir sistem geldi. Gelen sisteme diğer ilçe müdürleri gıpta ile bakmaktadırlar. Yer değiştiren mal müdüründen, emniyet amirine kadar hatta kaymakamlara kadar tüm yöneticiler KOMİSYON MARİFETİ ile yer değiştiriyorlar. Bunun ne anlama geldiğini yazmamıza gerek yok! Yer değiştirmelerin nasıl yapıldığını hepimiz biliyoruz…

Taşra yönetici kadrolarına kurumsal kimlik kazandırma yolunda adaletli bir yer değiştirme yönetmeliğinin yayınlanmış olmasını önemsiyorum. Bu bizi kişisel manda rahatsız edecek olsa bile yapılan uygulamayı başından beri destekliyoruz. Şu cümleyi yazdığım zaman eleştiri almıştım.” Hayaldi gerçek oldu” diye… Akşam sistem açıldığında, ilçeleri karşımda gördüğümde doğrusu 10 yıl önce böyle bir durum hayal bile değildi. Hiç kimseden referans almadan tercih yapabilmenin hazzını yaşadım. Tüm arkadaşlarımızda bunun keyfini çıkarmışlardır.

Yapılamaz denilen bu uygulamanın gerçekleşmesi için irade ortaya koyan başta eski Bakanımız Sayın DİNÇER olmak üzere şimdiki Müsteşarımız Sayın TEKİN, Genel müdürümüz Hikmet ÇOLAK, Şimdiki Bakanımız Sayın Nabi AVCI olmak üzere emeği geçen tüm amirlerimize teşekkür ediyorum.

Davut ÇALIŞKAN

Ueyder

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum