Hükümet torpilli yönetici atamadan vazgeçti!

Hükümet torpilli yönetici atamadan vazgeçti!

Eski torba tasarının en dikkat çeken ve tartışmalara yol açan maddesi olan ve üst kademe kadrolara atanmak için “fakülteden mezun olmak ve ne şekilde olursa olsun 5 yıl hizmeti bulunmak” şeklindeki maddeye yeni teklifte yer verilmediği görüldü.

 15 Mayıs 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN imzasıyla Meclis’e sevk edilen torba Kanun tasarısında yer alan hususlar, bu defa bir grup AKP milletvekili tarafından daha geniş bir torba Kanun teklifi ile Meclis Başkanlığına sunuldu.

Bugün gönderilen Torba Kanun Teklifinde;
1- “Adamını bulanın” üst kadrolara atanması düzenlemesine kısmen,
2- Müfettişlik, Uzmanlık gibi mesleklerin içinin boşaltılmasına ilişkin düzenlemeye aynen,
3- Dışişleri Bakanlığındaki atama yapısını değiştiren düzenlemeye aynen,
4- Devlet memurluğundan çıkarılan bazı personel için özel  af düzenlemesine aynen,
5- Üniversite öğrencilerinin gelir elde edebilmesine imkan veren düzenlemeye aynen,
6- Anayasa Mahkemesi tarafından kısmen iptal edilen Kanun Hükmünde Kararnamelere ilişki düzenlemelere, vergi müfettişliği ve deftaerdarlık uzmanlığına ilişkin iptal düzenlemeleri de ilave edilerek  aynen 
yer verildi.
Öte yandan, Meclise sevk edilmiş olan önceki torba Kanun Tasarısı halen alt komisyonlarda bulunuyor.
Torpilli atamalar maddesine ne oldu?
Bu arada eski tasarının en dikkat çeken ve tartışmalara yol açan maddesi olan ve üst kademe kadrolara atanmak için “fakülteden mezun olmak ve ne şekilde olursa olsun 5 yıl hizmeti bulunmak” şeklindeki maddeye yeni teklifte yer verilmediği görüldü.
Ancak bu maddeye yer verilmemesinin, teklifin hazırlanması aşamasında yapılan maddi bir hata veya unutkanlıktan kaynaklanmış olabileceğini düşünmekteyiz. Çünkü yer verilmeyen bu tartışmalı maddeye atıf yapan çok sayıda madde halen yeni torba kanun teklifinde yer alıyor. Dolayısıyla yeni kanun teklifini Meclis’e sevk eden iktidar partisi milletvekillerinin özel sektörden veya kamudan yapılacak torpilli atamaları düzenleyen söz konusu maddeden vazgeçmedikleri, sadece bu konudaki düzenlemeye ilişkin bazı hükümlere yer vermeyi unuttukları anlaşılıyor.
Ayrıca, Meclis’e sevk edilen yeni Torba Kanun Teklifi ile, önceki Torba Kanunda yer alan düzenlemelere yer verilmesinin yanı sıra, bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde de değişiklikler yapılması amaçlanıyor.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.