İl Milli Eğitim Müdürlükleri Dikkat!

İl Milli Eğitim Müdürlükleri Dikkat!

'Bir İl'in A ilçesinde ki norm fazlalığı nedeni ile diğer ilçelere aynı branştan ek ders ücreti karşılığı ya da vekil öğretmen görevlendirilmesinin yapılamayacak olması öğretim yılı içerisinde problem oluşturulacaktır.'

 
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmelerin Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliğinde, ek ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirme ve vekil öğretmen görevlendirmeleri ile ilgili il milli eğitim müdürlüklerini yakından ilgilendiren önemli bir değişiklik yaptı.
“EK MADDE 1 – Herhangi bir branşta norm kadro fazlası bulunan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücretikarşılığında görevlendirme yapılamaz,vekil öğretmen çalıştırılamaz.”
İllerde norm fazlası öğretmen olması durumunda, bundan sonra aynı branşta ek ders ücreti karşılığı görevlendirme ile vekil öğretmen görevlendirmesi yapılamayacak. Eş durumu özrü ile illere atanan bazı öğretmenler kadrolarının dışında, eşlerinin bulunduğu yerleşim yerlerinde görevlendirilmişlerdi. Ya da il merkezlerinde, Çocuk Esirgeme Kurumu gibi kurumlarda belleticilik görevi yapmakta idiler. Yine, ARGE’ler de çalışan birçok öğretmen ise okul ve kurumlarında norm fazlası değerlendirildiğinden, geçici görevlendirmeleri yapılmıştı. Şimdi bu görevlendirmelerin tamamı iptal edildi.
Ayrıca, yeni eğitim sistemi nedeni ile her ne kadar norm fazlası oluşmamasına dikkat edilse de nüfusu daha az olan ilçelerde norm fazlası öğretmenler ortaya çıktı. Bir İl’in A ilçesinde ki norm fazlalığı nedeni ile diğer ilçelere aynı branştan ek ders ücreti karşılığı ya da vekil öğretmen görevlendirilmesinin yapılamayacak olması öğretim yılı içerisinde problem oluşturulacaktır.
Bir başka konuda vekil öğretmen görevlendirmeleridir. Vekil öğretmen görevlendirmelerini il milli eğitim müdürlükleri, dolu kadroya yapmaktadırlar. Yani askere giden sınıf öğretmenlerinin ya da doğum yapan sınıf öğretmenin yerine vekil öğretmen görevlendirmesi yapılmaktadır. Belirli süreler için norm fazlası öğretmeni ilçeler arası nasıl görevlendireceksiniz?  Kaldı ki geçici görevlendirme yapmak nerdeyse imkânsız oldu. Kadro münhal de değil, atamada yapamazsınız. Bu şekilde boş geçen dersler nasıl tamamlattırılacaktır?
4+4+4 e geçişin düzenlendiği ve geçici görevlendirme öğretmenlerin yoğun olarak iptallerinin yaşandığı bir dönemde, böyle bir hüküm il milli eğitim müdürlüklerini zor durumda bırakmıştır. İllerde atamaya bakan yöneticilerin işi, gelecek öğretim yılında daha da zor!

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.