İlçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcıları ve il/ilçe milli eğitim şube müdürlerinin yer değiştirmesi

İlçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcıları ve il/ilçe milli eğitim şube müdürlerinin yer değiştirmesi

İlçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcıları ve il/ilçe milli eğitim şube müdürlerinin yer değiştirme yönetmeliğinin yayınlanacağı haberleri bazılarını rahatsız etmektedir.

İlçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcıları ve il/ilçe milli eğitim şube müdürlerinin yer değiştirme yönetmeliğinin yayınlanacağı haberleri bazılarını rahatsız etmektedir. Yer değiştirmenin Derneğimizin diretmesi ve Eğitim Bir sen desteği ile çıkacağından bahsediliyor.

Okuma yazma bilen herkes şunu biliyordur. 652 sayılı KHK de yöneticiler için yer değiştirme uygulaması yapılacağı, açık ve net yazıyor. Bakanlık bunun gereğini yapmaya çalışıyor. Bunun diretme ile falan hiçbir ilgisi yok. Bugün genel müdürümüzün açıklaması vardı. Hepimiz izledik. Yönetmelik Sayın Bakanımıza sunulmuş. Kimin gündeme getirmeye çalışıp çalışmadığının ne önemi var. KHK de böyle bir hüküm olmasa, bizim konuyu gündeme getirmemiz kaç yazar! Yıllardır adaletli bir yer değiştirme yönetmeliğini savunuyoruz. Mesele bugünün meselesi de değildir. Konuyu da yalnızca yer değiştirmeye indirgemek, şahsi çıkarlarımızı ön planda tutmaktır. Dernek yöneticilerinin dillerine pelesenk ettiği bir cümle var; “UEYDER bu kadrolara KURUMSAL KİMLİK KAZANDIRMAK için yola çıktı. Bunun içerisinde ilk atama, yer değiştirme, görevde yükselme ve mali haklar var. Bu konuda STK olarak üyelerimizin talepleri doğrultusunda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.


Bakanlığımız adeta bir devrimi gerçekleştiriyor. Olmaz, yapılamaz denilen tabuları yıkıyor. Geçmişte karnımızdan konuştuğumuz birçok konu gündeme geliyor. Merkez teşkilatının durumunu hepimiz biliyorduk. Bizler, ek ders ücreti için papatya falı açtığımız günleri unutmayalım! Mali haklarımız ancak sınıf öğretmeni kadardı! Bütün bunlar bir yıl öncesi hayaldi, gerçek oldu. Şimdi iş yer değiştirmeye gelince yan çizmek, tutarlı olmadığımızı gösterir. Memleketin en ücra köşesinde bu görevlerde çalışanlar, yıllarca yer değiştirme talebinde bulunup yer değiştiremeyenler, bu memleketin yöneticisi değil mi? Sonra işi kişiselleştirmeyi de doğru bulmuyorum. Verimli olmak bakımından değerlendirdiğinizde, bir yerde onlarca yıl kalan yönetici verimli olabilir mi? İlçe müdürleri etraflarına bir baksınlar. Vakıf toplantılarında kaç müftü, kaç kaymakam, kaç mal müdürü görmüşlerdir. Adeta SYDV nin kadrolu elemanı olmuşlardır. Yapmayın Allah aşkına… Savcısı, ilçe emniyet amiri, garnizon komutanı yer değiştirecek. Okul yöneticileri, eğitim müfettişleri yer değiştirecek… İlçe müdür ve şube müdürlerine gelince bin dereden su getireceğiz. Değişim rüzgârı eserken rüzgâra karşı durmak akıl karı değildir. Değişimi yönetmek önemlidir. Değişime ayak uydurmak önemlidir.


Rotasyon uygulaması için 4+4+4 uygulamasını bahane etmek ise başka bir yanlışımızdır. Mesele 4+4+4 değil. Mesele bir yıl daha aynı yerde kalmak. Gelecek sene seçimler var. Belki de iptal edilir umuduyla bir yıl daha devam etmek istiyoruz. Kısaca 4+4+4 bahane, rotasyonu ertelemek ya da iptal ettirmek şahane! Algılama bu şekildedir. Yoksa temel eğitimin uygulamasında karşılaşılacak güçlüklerin aşılması değildir. Hani bir atasözümüz var demir tavında dövülür diye demir tavına gelmiştir. Su katmamak lazım.


Anlamadığım bir başka konuda başımıza taş düşse Eğitim Birsen den bileceğiz. Eğitim Birsen destek veriyor o nedenle yönetmelik çıkacakmış! Bu nasıl bir çelişki anlamış değilim. Bir defa geçici görevlendirilen şube müdürü ve ilçe müdürleri sendika refaransı ile görevlendiriliyor diye feryat edeceksin, sonra sendika rotasyon istiyor diyeceksin. Yahu, rotasyon olursa sendikanın yöneticileri diye itham ettiğiniz yöneticilerin görevleri son bulmayacak mı? Ama mesele sendika ya da Derneğin istemesi ya da istemesi değil mesele taraftar toplama meselesi…


Adnan YÜCEL
Eğitim Yöneticisi

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.