Kalkıyor, Dışarıda Müdür Kalmasın!

Kalkıyor, Dışarıda Müdür Kalmasın!

Öz Bir Sen, Has Bir Sen, Bir Sen Birlik, Koç Bir Sen

Öz Bir Sen, Has Bir Sen, Bir Sen Birlik, Koç Bir Sen bunları çoğaltabiliriz. Bunlar ne diye soracak arkadaşlar vardır.

Otobüs firmalarından bilirsiniz. Bir yöreye ait otobüs firması varsa o yörede sonradan yeni kurulan otobüs firmaları da yöre adını kullanırken başına sonuna öz, has, koç, birlik gibi takılar getirir. Yolcu almak, müşteri kazanmak için bir yarış içerisine girerler.

Kamudan haber paylaşan, öğretmenler adına bilgi aktaran internet sitelerinde “Müdürler Havuza Alınıyor” haberlerine denk gelmişsinizdir. Henüz resmi bir gelişme yok ancak bilgi pompalanmaya devam ediliyor. Belki nabız yoklanıyor belki gerçeklik payı olmayan haberler. Ancak bana göre olasılığı yüksek bir haber. Neden?

Okul müdürlerinin nasıl atandığını, nasıl getirildiğini herkes biliyor. Son dönemde göreve layık görülen okul müdürü müdür odasında sendika başkanının paltosunu tutacak konuma geldi.

Ya bizim sendikaya geçersin ya da müdür olamazsın… derken yüzlerce okul müdürü sendika değiştirdi, binlerce öğretmen üye oldu (!) ortaya yetkili sendika çıktı.

Herkes koltuk peşinde, koltuk sayısı sayılı. Ayrıca mevcut müdürlerden gelen şikayetlerin arkası bitmek bilmiyor. MEBBİS‘e giriş yapamayan okul müdürleri mi ararsınız, ek ders hesaplamayı bilmeyeni mi ararsınız.

Müdür odaları çarşı pazar… Müdür odaları sendika muhabbetlerinden, üye kazandırma (pardon zorla üye yapma diyecektim) çalışmalarından başka faaliyet yapmayan bir duruma geldi.

MEB camiası içerisinde şu nokta kesin bir dille gündeme geliyor “ne çekiyorsak bu sendikanın müdürlerinden çekiyoruz”

Yetkili sendika ayağına sıkıyor, bunun patlak vereceğini en başından beri söylüyoruz. Koltuk peşinde umut, söz, merak derken okul müdürleri için yeni bir düzenlemeye gidilmesi normal.

100 koltuk varsa 10000 üye var. Nasıl seçecekler?

Genel yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen diyecek ki, kotamız doldu, artık hizmetinize göre koltuk var!

Ne kadar üye o kadar kariyer… Ne kadar baskı o kadar yükselme…

Eğitim Bir-Sen içerisinde artık bölünmeler oluşmaya başladı. Eskiden beri vardı ancak çatlak büyüyor.

Gruplaşma sonucu biz çok çalıştık biz “öz bir senliyiz” hayır biz çalıştık “has bir senliyiz” olmaz o koltuk benim! Biz çok çalıştık “koç bir senliyiz“… Bunlar olmaya başladı bile…

Ben koçunu, hasını, asını, tasını bilmem. MEB buna dur demeli. Ülkenin eğitim kalitesinin artmasını istiyorsa tüm okul müdürleri adam gibi seçilmeli, diğerlerine yol verilmeli. Yoksa bu durum vahim.

Bu konuya ilerde tekrar değineceğim. Eğitim Bir-Sen için çanlar çalıyor.


Öz Bir Sen sözcüğünü sendika lügatına sokan Timur Öğretmenime sevgiler.

Arif Muzaffer KUL

ogretmenlericin.com
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum