banner476

MEB, müdür yardımcılarını öğretmen yaptı

MEB, 4 yılını doldurmayan norm fazlası müdür yardımcılarını, kanuna aykırı olarak öğretmen yapmaktadır

Yönetici Atamaları 30.06.2014, 09:04 30.06.2014, 10:25
MEB, müdür yardımcılarını öğretmen yaptı
 Bakanlıkça yayımlanan norm kadro fazlası yöneticilerle ilgili yazıyı paylaşmıstık. Ancak, kanunun verdiği bir hak yazı ile alınmaya çalışılmaktadır. Bu noktada, yanlış uygulama ile ilgili bize gelen bir maili paylaşıyoruz.
4 YILINI DOLDURMAYAN GÖREVDEN ALINIR MI?

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 24/06/2014 tarihli yazısı ile 13/06/2014 tarihi ve öncesinde norm kadro fazlası olan müdür yardımcılarının görevlerine 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle son vermiştir. Ancak bu yazı ve bakanlığın yayınladığı Yönetici Görevlendirme yönetmeliği, 6528 sayılı kanuna terstir. Şöyle ki;

6528 sayılı kanun geçici 10.maddesinin 8.fıkrasında şu hüküm yer almaktadır: "Görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevi ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer."

Milli Eğitim Bakanlığı, 6528 sayılı kanunda yöneticilerinden dört yılını 14/03/2014 tarihi itibariyle dolduranların görevlerinin ders yılı bitimi ile sona ereceği şeklinde düzenleme yapmış olmasına rağmen, yönetmelik, kılavuz ve en son 24.06.2014 tarihinde insan kaynakları genel müdürlüğünün yayınladığı norm fazlası yöneticilerle ilgili yazıda dört yıllık sürenin norm fazlası yöneticiler için aranmayacağı, ders yılı sonu itibariyle (13/06/2014) norm fazlası olan yöneticilerin görevlerinin sonlandırılıp öğretmen olarak atanacağı şeklinde düzenlemiştir.

-MEB'den yöneticilerin norm işlemleri yazısı Tıklayınız

MEB'in yayınladığı yönetmelik, kılavuz ve görüş; 6528 sayılı kanuna aykırıdır.

Olması gereken normu kaldırılan ya da 6528 sayılı kanun gereği 13/06/2014 tarihi itibariyle 4 yıllık idarecilik süreleri dolanlara tanınan, 'yerlerine yenileri atanana kadar Aralığa kadar görevlerine devam etme hakkı', 4 yılını doldurmayan norm fazlası idarecilere de tanınmalıdır. Kaldı ki bu idarecilerden görevine son verilenlerden birçoğu kendi okullarında branşlarında öğretmen norm kadrosu olmadığından ilçe hatta köylere atanmak zorunda bırakılmaktadır.

Hiçbir şey öngörmeden mevzuat düzenlemesi yapan Bakanlığın, en azından mağdur ettiği öğretmenleri görmesi gerekmektedir.
Kaynak: Kaynak: www.memurlar.net
Yorumlar (19)
mehmet 6 yıl önce
4 yılı dolmayan müdür yardımcıları "daha 1-2 yıl buradayım" derken, birden kendini başka okulda, hatta ilçede öğretmen olarak buldular.
burası türkiye demek istemiyorum. ama bu kurum meb. maalesef
METİN 6 yıl önce
zamanında idarecilere hemen öğretmen kadrosu verilsin, sonra ortada kalabilirler; gereken planlamaya öncelikli olarak yer verilmelidir.
hasan 6 yıl önce
nasıl yani 4 yılını dolduran norm fazlası müdür baş yard aralıkm ayına kadar kalabiliyormu
hakan 6 yıl önce
bizi yaz tatiline girecekken bir anda yok sayan zihniyet bize zehir ettiniz tatili ramazanı allaha havale ediyorum sizi niçin önceden çıkmadı bu kanun plan yapardık gelecek ile
Mustafa 6 yıl önce
allah çoluğunuzun çocuğunuzun iki yakasını 2 dünyada da mahv ü perişan eylesin en tepesinden en tırnağına kadar allaha havale temek engüzeli o bilir siz
çok güzel olmuş 6 yıl önce
helal olsun
yazık valla 6 yıl önce
su sitemlere bak su söylenen sözlere bak mılletın colugundan çocuğundan ne ıstersınız kı.aynı seyı sızın çocuklarınız ıcın deseler.cocukların ne sucu gunahı var be adamcık.soyle soyle yaz yaz ondan sonra allah'a havele de ne güzel ıs ya.
öğ. 6 yıl önce
öğretmenler neden öğretmen olduklarını unuturlar,neden asli mesleklerini yapmaktan korkarlar çok merak ediyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@