MEB Yönetici Atama Sınavı Neden Yapıldı?

MEB Yönetici Atama Sınavı Neden Yapıldı?

Milli Eğitim Bakanlığında son dönemlerin en popüler konusu bildiğiniz gibi okul yönetici atamaları (görevlendirmeleri), uzun yıllardır sorunsuzca işleyen sınava dayalı okul yönetici atamaları ne yazık ki paralel temizlik, ideolojik kaygılar, 4+4+4 eğitim sistemi vb. gibi nedenler sebebi ile yerini mülakatlı bir yönetici görevlendirme sistemine bırakmıştı.

Öncesinde yasa ile okul yöneticiliği 2. görev olarak tanımlandı,atanma şeklinde gerçekleştirilirken görevlendirme yolu seçildi ve akabinde 2014 yılında yönetici görevlendirme yönetmeliği çıktı. Ardından 2014 yılı Haziran ayında toplu bir temizlik yapıldı. Türkiye geneli 60 bin okul yöneticisi (Müdür-Müdür Yrd.) bir gecede asli göreviniz öğretmenlik dendi ve okullara öğretmen olarak döndüler.

ki süreç böyle kolay olmadı o dönemde de yazıldı çizildi, eylemler yapıldı, sonunda her zaman olduğu gibi süreç yargıya taşındı. Buraya kadar eğitim camiasının içinde olan herkes bu dönemleri az çok biliyor. Ardından mahkeme, Müdür Yardımcılığı için hiçbir liyakat aranmadan görevlendirme yapılamayacağına hükmetti.Müdürlük için yapılan mülakat davaları esastan görüşülmeye devam ediyor. 6 Ekim 2015 Salı günü Mili Eğitim Bakanlığı yeni bir Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği yayınladı ve Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı için yeniden sınav getirdi. Aslında Bakanlık yönetmeliği korudu sadece bu değişikliği yaptı diyebiliriz mahkeme kararları neticesinde. Bu değişiklik bir nebze olsun eğitimciler arasında olumlu karşılandı. Yönetici adayı öğretmenler aylar boyunca yönetici görevlendirme sınavına büyük fedakarlık göstererek hazırlandı. Görevlendirmelerin bu sınava göre yapılacağı umudu ile ama heyhat. Ne yazık ki Milli Eğitim Bakanlığı 22 Mart 2016 tarihinde yayımladığı Yönetici Görevlendirme Kılavuzu ile bu insanların emeğini kursağında bıraktı.

Bu kılavuz ile 2015 yılı Haziran ayında 4 yıllık görev süresi dolan yöneticilere yönetmelikte hükmü olmamasına rağmen yeniden görevlendirilme hakkı  tanıdı. Hem de başka kurumlar dahil olmak üzere. Şimdi bu durumda olan arkadaşlar kızacak neden eleştiriyorsun diye. Bende onlara ve Bakanlığa soruyorum bu arkadaşların hakkı korundu diye sevinenlere soruyorum; 2014 yılında bir gecede yöneticilik görevlerinden alınanların hakkı ne oldu?  Bakanlığa bu konularla ilgili olarak bu kadar hak kayıplarının yaşandığı bu dönemde şunu öneriyorum; madem yönetici sınavını yaptın kılavuza göre görevlendirme takviminde değişiklik yap ve önce sınava dayalı yönetici görevlendirmesini yap ardından boş kalan kontenjanlara bu hakları korunan (2015 haziranda alınan yöneticiler) arkadaşların görevlendirmesini gerçekleştir. Bukadarcık bir hakkı en azından aylarca yönetici sınavına hazırlanan arkadaşlara çok görmeyin. Haksa bu en büyük hak. Buradan soruyorum Milli Eğitim Bakanlığı neden Yönetici Görevlendirme Sınavını Yaptın…?

Rafet URAL

Eğitimci  Yazar 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum