Mevcut Okul Müdürleri Yeterlilik Sınavına Alınmalı Mı?

Kamudanhaber olarak mevcut okul müdürlerinin yeterlilik sınavına alınıp alınmaması konusunda hazırladığımız anket, sonuçlandı. İşte anket sonucu ve değerlendirmemiz...

Yönetici Atamaları 17.12.2018, 19:33
Mevcut Okul Müdürleri Yeterlilik Sınavına Alınmalı Mı?

Yeni sistem çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeniden yapılandırılması kapsamında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Bu süreçte en çok merak edilen konularının başında da okul yöneticilerin nasıl seçileceği gelmektedir.

Yeni getirilecek yönetici atama sistemi, sadece yeni atanacak yöneticileri mi kapsayacak, yoksa mevcut yöneticiler de bu sistemle tekrar mı seçilecek?

Konuyla ilgili olarak zaman zaman sendikalar, açıklamalarda bulundu. En çok Sendikalı yönetici üye sayısına sahip Memur-Sen, yeni yönetici atama sisteminin yeni atanacak yöneticiler için geçerli olmasını istedi.

Kamudanhaber olarak bu konuda kamuoyunun nabzını yokladık.

İşte Çarpıcı Sonuçlar…

“Mevcut okul müdürleri de yeterlilik sınavına alınmalı mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 89’u Evet, yüzde 7’si Hayır, Yüzde 4’ü Fikrim Yok dedi...

Sayın Bakan Ziya Selçuk, zaman zaman okul yöneticilerinin nasıl olması gerektiği ve nasıl seçileceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk, Okul müdürleriyle gerçekleştirilen bir çalıştayda “Biz ilişkileriyle değil, yeteneğiyle, becerisiyle bir yere gelmiş insanlar öne çıksın istiyoruz. Eğer bunu yapamazsak Milli Eğitim Bakanlığına dünyanın en iyi yöneticilerini getirin oradan bir şey çıkmaz. Üretim yeri mutfak, sizin bulunduğunuz yerlerdir” şeklindeki açıklaması, bu konuda nasıl bir vizyon beklentisi içerisinde olduğunu gösteriyor.

Bu konuda sayın Bakan SELÇUK ve üst yönetimin tavrının en son ne olacağı merak konusu… Eğitim sistemimizi daha iyi hale getirecek adil, şeffaf ve objektif bir seçme yönteminin uygulamaya konulması en büyük temennimiz….
 

Kaynak: www.kamudanhaber.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@