Müdür yardımcılığı için sözlü sınav iptal olur

Müdür yardımcılığı için sözlü sınav iptal olur

Okul müdür yardımcılıklarına atamalarda sözlü sınav getirilmesi, MEB'i yeniden mahkemelerle karşı karşıya bırakacak...

 Müdür yardımcılığı için sözlü sınav iptal olur...

652 sayılı MEB Teşkilat Kanununun 37. maddesinin 8. fıkrası şu şekildedir:

"Okul ve kurum müdürleri; yazılı ve/veya sözlü olarak yapılacak okul veya kurum müdürlüğü sınavında başarılı olmak kaydıyla, hizmet süreleri, performans ve yeterlikleri dikkate alınarak il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine vali tarafından atanır. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar yönetmelikle düzenlenir."

Kanun gücünde olan KHK'nın bu hükmüne göre yasama organı MEB'e sadece okul ve kurum müdürleri için sözlü sınav getirme imkanı vermiştir.

Ancak kurumsal hafızası olmayan, MEB'in 2002 yılından bu yana nasıl bir tartışma geçirdiğinden habersiz olan yeni MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü yetkilileri, 28 Şubat 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile sadece müdürlük için değil müdür yardımcılığı için de sözlü sınav getirmiştir.

Yönetmeliğin 4. maddesinde Yönetici "Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında müdür ve müdür yardımcısı görevlerini yürütenleri" olarak tanımlanmış, 8. maddesinde de "Eğitim kurumu yöneticiliği sınavı, yazılı ve sözlü aşamalardan oluşur" hükmü yer almıştır. Bu nedenle hem müdür hem de müdür yardımcılığı için sözlü sınav getirilmiştir.

Yapılan düzenleme ile, Kanunun vermediği bir yetki kullanılmıştır.

Diğer taraftan yazılı ve sözlü sınav 100 tam puan üzerinden değerlendirilirken; kıdem, doktora, uzman öğretmenlik, ödül gibi kıstaslara dayalı Ek I Değerlendirme formu 100 puan üzerinden değil oluşan puana göre değerlendirilecektir. Ek I Değerlendirme Formundaki en üst özelliklere sahip bir aday en fazla 50 puan alabilecek ve bu puan ana puana yüzde 20 oranında etki edecektir.

Mevzuat dayanağı olmadan yapılan bu düzenleme muhtemelen sendikalar tarafından yargıya götürülecektir. Yargının yapısı yenilenmiş olsa da, iptal kararının çıkmasını büyük bir olasılık olarak görüyoruz. Zira yeni yargının Aralık 2012 tarihli kararı bunu işaret etmektedir. Bu şekilde bir iptal kararı çıkması halinde ise tüm ataalar geriye doğru iptal edilerek, yeni bir kaosa yol açılacaktır.

Nezir Kardoğan/ Haber10

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.