banner476

Müdür Yardımcılığı Mülakat Soruları

MEB, Müdür yardımcılığı mülakat soruları, mülakat tarihleri ve tüm detaylar...

Yönetici Atamaları 26.06.2017, 10:55
Müdür Yardımcılığı Mülakat Soruları

 Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı yönetici görevlendirme takvimi kapsamında müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı boş normlarına yönetici ataması yapmak için sözlü mülakat sınavları önümüzdeki hafta başlayacak. 

 Bakanlık, 26 Nisan'da başlattığı yönetici görevlendirme takvimini sürdürmeye devam ediyor. Yönetici adaylarının sözlü sınavlarının yapılması 3-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.  Takvimin tamamı ise 15 Eylül 2017'de son bulacak.

 Önümüzdeki hafta başlayacak müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı sözlü sınav/mülakat sürecinde yönetici adaylarına hangi tarz sorular sorulmaktadır? Geçmiş dönemlerde yönetici adaylarına ne tarz sorular soruldu? Müdür yardımcılığı çıkmış sözlü sınav soruları neler? gibi sorular yönetici adayı öğretmenlerimiz tarafından merak edilmektedir. 

Yeni yönetici atama yönetmeliğine göre sözlü sınav konuları:
Sözlü sınav konuları ve ağırlıkları
MADDE 14 -

(1) Sözlü sınav konuları ve puan değerleri şunlardır:
a) Mevzuat (T.C. Anayasası, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname): %40,
b) Analitik düşünme ve analiz yapabilme kabiliyeti: %10,
c) Temsil kabiliyeti ve liyakat düzeyi: %10,

ç) Muhakeme gücü ve kavrayış düzeyi: %10,
d) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %10,
e) Genel kültür: %10,
f) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi: %10.

Sözlü sınav

MADDE 15 -
(1) Değerlendirme sonucunda unvanlar bazında oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, yöneticiliği boş bulunan eğitim kurumu sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılır.

(2) Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar, 14 üncü maddede belirtilen sözlü sınav konuları ve ağırlıkları dikkate alınarak Ek-2'de yer alan form üzerinden sözlü sınav komisyonunca yüz tam puan üzerinden değerlendirilir.

(3) Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır ve değerlendirme başvurusunda belirttiği yöneticilik görevi için eğitim kurumu tercihinde bulunma hakkına sahip olur.

 

Yorumlar (3)
Mestek 3 yıl önce
Bunlar tamamen göstermelik ve formalite. Şimdiden barajı geçecekler ve kimin kaç puan alacaği belli maalesef. Keşke mülakatlara siyaset bulaşmasa da amaçlandığı gibi yapılsa
Hikmet 3 yıl önce
Ben de bir haber veriyorsunuz sandım.
Bunlar kılavuzda zaten var.
İyi misiniz?
Atsız 3 yıl önce
Soruların da, cevapların da ne önemi var...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@