Müdür yardımcılığı, soru iptali ve Danıştay Kararı

Müdür yardımcılığı, soru iptali ve Danıştay Kararı

Müdür yardımcılığı, soru iptali ve Danıştay Kararı...

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği müdür yardımcılığı sınavı ile ilgili Danıştay 2. dairesinden bir karar geldi. Kararın yeni bir haberden ziyade bundan sonraki atamalar için ve yapılacak işlemler için emsal olduğu düşünülüyor.

 Danıştay 2. dairesi soru iptalinden dolayı puanı yükselen adayın, atama dönemi gerekçesi ile bekletilmesini hukuksuz buldu. Danıştay, ilgili adayın bekletilmemesi ve tercih yaptırılması gerektiğine ve bunun için atama döneminin beklenmesinin mümkün olmadığına hükmetti. 

Danıştay'ın bu kararına göre sorunun iptal olması sebebi ile puanları değişen adayların bekletilmemesi gerektiği ortaya çıkmaktadır.  MEB'in eğitim kurumları müdür yardımcılığı sınavında puanları değişen adaylar bir an önce tercih yaptırılmalıdır.

 Danıştay 2. daire kararı ve Esas No: 2012/11602 Karar No: 2015/5862 ile Eğitim kurumlan müdür yardımcılığı sınav sorularının iptal edilmesi üzerine puanı yükselen davacıya, herhangi bir atama dönemiyle kayıtlı kalınmaksızın tercih olanağı tanınması gerektiği hakkındaki karar metni de Esas No'ya ilişkin belgede mevcuttur.

Peki bundan sonra ne olacak? Karar sonrası puan değişen adaylar için tercih yaptırılması bekleniyor. Konu ile ilgili olarak tüm gelişmeleri takip edip sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum