MÜDÜRLÜK MÜLAKATI AMACINA ULAŞMADI

MÜDÜRLÜK MÜLAKATI AMACINA ULAŞMADI

Okul müdürlüklerine atamalar konusunda yapılan mülakatlarda sorulan sorular yetersizdir...

 Okul müdürlüklerine yapılan atamalarda yazılı sınavların yanında sözlü sınavlarda yapılıyor. Müdürlük atamalarında etkili olan mülakatta sorulan soruların temsil yeteneğini ölçme ve liderlik ile alakası bulunmuyor..

Müdürlük atamalarında illerin mülakat sorularını inceledik. 

Sorulan sorular mevzuat ve genel kültür ağırlıklı sorulardır. Müdürlük mülakatına giren binlerce kişi yazılı sınavlarda bu sorulara cevap vermiş ve başarılı olduğu için mülakata girmeye hak kazanmıştır. 

Yönetici atama yazılı sınavında mevzuat soruları adaylara soruldu. Şimdi aynı ve benzer soruları tekrar mülakatta sormanın mantığı nedir ? 

Ülkemizi Eurovision şarkı yarışmasında temsil eden Ajda PEKKAN'ın şarkısını bilemeyen bir adaydan iyi müdür olmaz mı ?

Siz mülakatta bu soruyla lider arıyorsunuz. 

İşte burada mülakata itirazlarımız yükseliyor. Aday zaten mevzuat konusunda bilgi yeterliliğine sahip olduğu için mülakata girmeye hak kazanıyor ve karşınıza geliyor..

Siz orada adayı temsil yeteneği , karizma, hitabet, sorunlara çözüm noktasında olaylara bakışı , liderlik özelliğini belirleyecek açık uçlu sorularla adayları mülakata almasınız...

Ajda PEKKAN'ı soracağınız yerde , eğitim kurumları ve Milli Eğitim Bakanlığının temel yapısı ile ilgili açık uçlu sorular ve yine öğrenci sorunları üzerinden soracağınız sorular adayın vizyonunu görmenize yardımcı olacaktır.

Müdür adayına, " Derse geç girmeyi alışkanlık haline getirmiş bir öğretmenle ilgili ne gibi işlem yaparsınız " , " Bayrak törenine geç kalan öğretmen hakkında düşünceleriniz ve uygulamalarınız ne olur " , " Müdür yardımcısı ile öğretmen arasında sendikal çekişmeden doğan huzursuzluğu nasıl çözersiniz " bu ve buna benzer açık uçlu sorular sorulursa adayın çapı ortaya çıkar...

İller genelinde yapılan mülakatlarda , okullara vizyon sahibi lider yöneticiler seçme derdinin olmadığı ortaya çıkmıştır.

Mülakatın tek amacının torpil olduğu ortaya konmuştur...

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.