Mülakatlara EBS Damgası

Mülakatlara EBS Damgası

Mülakatlara EBS Damgası Müdürlük mülakatında Eğitimbirsen üyesi yönetici adayları açık ara farkla önde... İşte İzmir ili örneği...

 Mülakatlara EBS Damgası İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 19.08.2013 tarih ve 2121713 sayılı yazı ile duyurusu yapılan sınava dayalı yönetici atamaları kapsamında yayınlanan takvim gereği 26-29 Ağustos 2013 tarihleri arasında Konak Hasan Sağlam Öğretmenevinde sözlü sınavlar yapılmıştır.

Mevcut Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Sınav duyuruları ve başvuru başlığı altında “ Madde 6 (1) Yöneticilik yazılı sınavı, sınav tarihinden en az bir ay önce Bakanlıkça, sözlü sınav ise en az on gün önce atamanın yapılacağı eğitim kurumunun bulunduğu il valiliğince duyurulur.” Denmektedir. Ancak 19.08.2013 tarihinde yapılan sınava dayalı yönetici atamaları duyurusunda sözlü sınav tarihleri 26-29 Ağustos arasında belirlenmiştir. Bu durum yönetmelikte anılan 10 günlük süreye uyulmadığından yönetmeliğe aykırı işlem tesis edildiği anlamı taşımaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 29 Ağustos 2013 tarih ve 63385 sayı ile yayınlanan Yönetici Atama konulu yazı yeni bir fiili durumun ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Yazıda; “yapılacak atamalarda, aynı binada veya aynı bahçede eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren birden fazla eğitim kurumuna ayrı ayrı kurum kodu ve müdür norm kadrosu verilmiş ise de, bu eğitim kurumu müdürlüklerine ayrı ayrı atama yapılması eğitim öğretimi olumsuz etkileyeceğinden söz konusu eğitim kurumlarının müdür norm kadrolarından sadece birine müdür ataması yapılacaktır.” Demektedir. Bu durum İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 28 Ağustos 2013 tarihinde boş ilan edilen eğitim kurumlarının norm kadrolarının yeniden gözden geçirilmesi ve mevcut kurumlardan aynı bina ya da bahçede olanların müdürlük normlarının belirli bir süre ile açılmaması anlamı taşımaktadır. Bu yeni durum birçok sorunun da oluşmasına sebebiyet vermektedir.

4+4+4 eğitim modeli ile birlikte yaşanan geçiş süreci olumsuzluklarına yeni bir halka daha eklenmiştir. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu “Madde 24.( 30.3.2012-6287/ 9 Md. ) İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulması esastır. Ancak imkân ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullar ve liselerle birlikte de kurulabilir.” Demektedir. Bugüne kadar yapılan uygulamalarda aynı bahçe içerisinde ya da aynı binada eğitim veren ilkokullar ve ortaokullara ayrı ayrı müdür normları verilerek bir binada iki müdür uygulaması yapılmış iken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan bu yazı akıllara okul sayılarının azaltılarak sınava dayalı yönetici atamalarında atanacak kişilerin atama puanları yüksek olanlar arasından seçilecek olması gerektiği sorusunu getirmektedir. Atama yapılmasında esas teşkil edecek olan yazılı sınav puanının %70’i, sözlü sınav puanının %30’u ve EK-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puan; başvurular esnasında EK-1 Yönetici Değerlendirme Formunu adaylardan isteyerek yazılı ve EK-1 form puan ortalamalarını görebilen İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün sözlü sınav sonuçlarını şaibe altında bırakmıştır. 


İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 29 Ağustos 2013 tarihinde sözlü sınava giren adayların puanlarını web adresinden duyurmuştur. Şubemiz hinterland alanında yapmış olduğumuz karşılaştırmalı yazılı ve sözlü sınav sonuçları yorumunu kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz.

SENDİKALAR

KATILAN SAYISI

YAZILI SINAV

( ORTALAMA )

SÖZLÜ SINAV

( ORTALAMA )

TÜRK EĞİTİM SEN

25

77,54

68,76

EĞİTİM SEN

19

77,25

63,61

EĞİTİM BİR SEN

67

78,11

84,31

EĞİTİM-İŞ

6

84,01

67,00

SENDİKASIZ

22

80,03

71,32

Yine bazı yazılı ve sözlü sınav puanlarının karşılaştırılmaları sonucu ortaya çıkan tablo ortadadır.

YAZILI SINAV SONUCU

SÖZLÜ SINAV SONUCU

89,899

62

90,909

69

84,848

55

74,747

98

72,727

86

77,778

95

82,828

99

79,798

90

Büyük özverilerle gelecek planlaması yapan ve adil ve tatlı bir rekabet içerisinde gerek yazılı ve gerekse sözlü sınavlarına hazırlanan tüm eğitim çalışanı arkadaşlarımızın yapılanlar karşısında sessiz kalmayacağımızı bilmelerini istiyoruz. Adalet tesis edilene kadar mücadelemiz devam edecektir. Tek beklentimiz eğitimci arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığıdır. Bu karşılığın hakkaniyet çerçevesi içerisinde ve adaletin bir gün herkese gerekeceği bilinciyle verilmesini bekliyoruz.

İlimizde 29 Aralık 2012 tarihi itibariyle görevlendirilen Şube Müdürlerinin tamamına yakınının yandaş sendika üyesi olmasının, akabinde 28 Haziran itibariyle görevlendirmelerin yenilenmesi ve yapılan görevlendirmelerin tamamının yandaş sendika üyesi olmaları İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamında oturan Sayın Vefa Bardakcı’nın tarafsızlığına gölge düşürmüştür. Bugün geldiğimiz noktada yapılan sözlü sınav sonuçlarıortada iken Sayın Bardakcı’nın yapılan tüm bu işlemler karşısında yapması gereken istifa seçeneğini düşünmek olmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Merih Eyyup DEMİR

Şube Başkanı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum