ÖMER DİNÇER'iN MÜDÜRLERİ TEK TEK GÖREVİ BIRAKIYOR!

ÖMER DİNÇER'iN MÜDÜRLERİ TEK TEK GÖREVİ BIRAKIYOR!

İl Milli Eğitim müdürleri tek tek bırakıyor. Tunceli, Kırhşehir, Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlerinin ardından son Bırakan müdür İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer YILDIZ'ın referansıyla Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne getirilen Şerafettin TURAN oldu. İl Milli Eğitim müdürleri görevi bırakırken bir çok il müdürü de görevlendirmelerinin iptal edilip kadrolarının Bakanlığa alınması için girişimlerine hız verdi.

 

 Milli Eğitim Bakanlığı 81 il müdürlüğüne vekaleten görevlendirme yaptı, akabinde 10 ile atama asaleten atama yaptı. Geriye kalan 71 ilin milli eğitim müdürü vekil..

İl müdürlüğü görevlendirmeleri konusunda Bakanlık hata yapmıştır.

 

Şimdi bu hataları örneklerle açıklayalım.

 

1- Asaleten atama şartları taşımayan il müdürlerinin vekaleten görevlendirilmeleri hatadır.

 

Asaleten atanma şartlarını taşımadığı halde il müdürlüğüne görevlendirilmek için cv verip bu göreve asaleten atanamayacağını bile bile talip olmak ne kadar hataysa Bakanlığın asaleten atanma şartları tutmayan eğitimcileri vekaleten il müdürü yapması da o kadar hatadır.

 

MEB Müsteşarı Emin ZARARSIZ , Bayramdan once il müdürlerine yönelik yapmış olduğu telekonferans konuşmasında asaleten atanma şartları tutmayan il müdürlerinin atamalarının yapılmayacağını net bir cümle ile ifade etti.

 

Asaleten atanma şartları tutmayan il müdürlerinden atanma konusunda gelen bir soruya,

ZARARSIZ; “ Asaleten atanma şartları tutmayan kişiler bu görevlendirmeler yapılırken asaleten atanamayacaklarını biliyorlardı.” Cevabını Verdi.

 

2- Hayatında bir gün bile eğitim yöneticiliği yapmayan kişiler il müdürü olarak görevlendirildi.

 

3- Sbs, Lys sınavlarında her yıl istikrarlı başarı gösteren bir çok il müdürü havuza alınırken bu kişilerin yerine kariyer ve liyakat ölçülerini taşımayan kişiler cv üzerinden referansla il müdürü yapıldı.

 

İl Müdürlüğüne görevlendirmesi yapılan müdürlerden bir çoğu daha bir kaç ay dolmadan görevi bırakırken bir çok il müdürü de adeta kaçarcasına görevlerini bıraktı.

 

Tunceli, Kırhşehir, Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlerinin ardından son Bırakan müdür İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer YILDIZ'ın referansıyla Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne getirilen Şerafettin TURAN oldu. 

 

İl Milli Eğitim müdürleri görevi bırakırken bir çok il müdürü de görevlendirmelerinin iptal edilip kadrolarının Bakanlığa alınması ,yani kapağı Bakanlığa atmak için var gücüyle çalışıyor.

 

Bazı İl Milli Eğitim Müdürleri ise yaptıkları örnek ve başarılı çalışmalar ile göz dolduruyor.

 

 

Burada Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER’e il müdürlüğüne görevlendirme konusunda Konya halkından ve eğitimcilerinden gelen sitemi sitemize gönderilen mail aracılığıyla iletmek istiyoruz.

 

Konya İli Sahipsiz Kaldı-

 

Konya iline Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul il müdür yardımcısı Şerafettin TURAN’ı getirdi.

 

Şerafettin TURAN, İstanbul iline Muaammer YILDIZ’ın gelmesinden sonra hemşeri kontenjanından İstanbul ilinde liyakat aranmadan tepeden inme Kordinatör il müdür yardımcılığı deyimi uydurularak 2 numaraya yerleştirilmiş ve tüm yetkiler kendisinde toplanmıştı.

 

İstanbul ilinde Muammer Bey , açılış , toplantı vs. etkinliklere katılırken İstanbul il müdürlüğünü yönetme görevi ise çok büyük yetkilerle Şerafettin Bey’e verilmişti.

 

Şerafettin TURAN Konya İl Müdürlüğüne getirildikten bu yana bu şehre hiç bir artısı olmadığı gibi , Konya gibi bir büyükşehirden rapor, izinlerle deyim yerindeyse hiç görev yapmadan çok şey götürmüştür.

 

Konya gibi bir şehrin İl Milli Eğitim Müdürlüğü birçok ajanskamu  haberimizde belirttiğimiz gibi Şerafettin TURAN'a 3-4 numara büüyk gelmiştir. Bu makamı taşıyamayarak kolayca görevinden ayrılmayı tercih etmiştir.

 

 

Konya ilinde ilçe müdürleri, eğitim öğretimle ilgili konularda ve diğer konularda karşılarında bişr muhatap bulamamaktan yakınmaktadır.

Şerafettin TURAN Bey bu göreve vekalet ettiği dönemde izin ve rapor günlerine Bakanlık göz atacak olursajanskamu , vekaletin vekilliğini bıraktığı kişi bu görevi daha uzun sure yerine getirmiş.

 

28 Ağustos günü ise Şerafettin Bey Sağlık sorunlarını özür olarak göstererek bu ildeki görevinden ayrılmıştır. Şimdilik bu görev Seyit Ali BÜYÜK’e kalmıştır. Şerafettin Bey’in ise tekrar İstanbul ilinde Kordinatör İl Müdür yardımcılığına dönmesi beklenmektedir.

 

Konya ili gibi devasa bir yerde 4+4+4 sisteminin geçiş aşamasında , Ömer DİNÇER’in bu il için taltif ettiği ve güvendiği Şerafettin Bey , Konya iline ilaç olamamıştır.

 

DİNÇER'in güvendiği ve görev verdiği müdürlerin bir çoğu gibi Şerafettin Bey'de yarı yolda Milli Eğitim Bakanını ve Konyalıları bırakmıştır.

Konya ilinin eğitimi aylardır başsız yönetilmekteydi.

 

Ak Parti’nin oy deposu olan ve 12 vekili olan Konya iline , eğitimi yönetecek kariyer ve liyakat sahibi bir il müdürü getirilememişse bunda en büyük pay Milli Eğitim Bakanlığınındır.

 

Konya ili her yıl Türkiye birincisi öğrenciler çıkartarak eğitimde zirveden hiç inmemişken, son 6 ayda Konya iline Şerafettin Bey seçimi ile yazık edilmiştir.

 

Bu örnek sadece bir ilimizdir.

 

Kariyer ve liyakat sahibi olmayıp sadece siyasi referans ile il müdürü olup bu görevin altında ezilen en az 20 il müdürünü buradan tek kalemde sayabiliriz.

 

Bir il müdürü düşünün ki , Ajanskamu sitesinde yayınlanan ve resmi niteliği olmayan bir belgeyi il müdürlüğü sitesine atarak resmi belge gibi eğitimcilere sunuyor.

 

Yine başka bir il müdürü Mtsk kurslarından kimin ne kadar pay alacağını dahi açıp yönetmelikten okuyamayıp , il müdür yardımcılarına madara olmaktadır.

 

Yine başka bir ilimizin müdürü 15 tane norm kadro fazlası öğretmeni ne yapacağını Bakanlığa sormaktadır.

 

Karadenizin incise bir ilimizde görev yapan il müdürümüz ilk iş olarak özel kalem niyetiyle iki bayanı sekreter yapıp ilçe müdürlerine bile randevu vermezken , halen görevinin okul müdürlüğü olduğunu unutmaktadır.

 

Bu örnekler gibi onlarcası hergün sitemize bilgi ve belge olarak gönderilmektedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığının il müdürleri konusunda Eğitim Öğretim çalışmalarının başlayacağı şu günlerde net kararını vermesi, asaleten ataması yapılacak müdürlerimizin asaleten atamalarının bir an once yapılması ülke menfaati ve eğitimin menfatinedir.

 

Bunun yanında il müdürlüğü koltuğu altında ezilip bu görevi yapamayan , yada gitmiş olduğu ili beğenmeyip bırakmak isteyen müdürlerin görevlerine ise ivedilikle son verilmelidir. Asaleten atama şartları tutmayan müdürler ise daha fazla oyalanmadan önlerini görmeleri sağlanmalıdır.

 

Bu ortamda vekaleten görev yapan il müdürleri sorumluluk üstlenmemekte ve kafaları rahat olmadığı için verimli bir şekilde görev yapamamaktadır. Bir çok il müdürü kimseleri küstürmeyim asaleten atamam yapılsın diye , Bakanlık bürokratları, siyasiler ve sendikaların elinde oyuncak olmaktadır.

 

Bu sorun Milli Eğitim Bakanlığının acil çözmesi gereken sorunların en başında gelmektedir.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum