Oyder, Eğitimin sorunlarını tespit ediyoruz ve çözümlerini bakanlığımızdan bekliyoruz.

Oyder, Eğitimin sorunlarını tespit ediyoruz ve çözümlerini bakanlığımızdan bekliyoruz.

Okul Yöneticileri Dayanışma Derneği “OY-DER” olarak sorun odaklı değil çözüm odaklıyız. Eğitimin sorunlarını tespit ediyoruz ve çözümlerini bakanlığımızdan bekliyoruz. Okul yöneticilerini de il il örgütlenmeye davet ediyoruz.

  Emekli olmuş 30-40 yıl hizmet etmiş emekli bir öğretmenin maaşı yaklaşık 1300,00TL gibi çok komik bir rakamdır. Bakanlığın maddi konularda mutlu edemediği aksine moralini bozduğu öğretmenden okul yöneticilerinden daha fazla verim beklemesi sadece bir beklentiden ibaret kalacaktır. Çoğu yöneticinin vicdanı buna müsaade etmese de maalesef bakanlığa küskün olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Derneğimizin tespit ettiği okulların acil sorunları ve çözüm önerileri: 

SORUN:Okul yöneticilerinin okuttukları dersler verimli değildir. 

Çözüm :-Zorunlu 6 saat derse girme 1 saate indirilmeli ders değil sınıfa girme zorunluluğu getirilmeli isteğe bağlı veya boş dersler olmalı.

Sorun : Fakülte mezunu olup maaş katsayısı 3600 olmayan nadir hizmet sınıfıdır eğitim öğretim sınıfı 

Çözüm : 2- Maaş katsayısı 3600 e yükseltilmeli 

Sorun . Okul yöneticisi çalışan personelini ödüllendirme yetkisi yoktur

Çözüm : 3- Ceza verme yetkisinin yanında ödül verme yetkisi de verilmeli.

Sorun :Sınavlarla cımbızla seçilen okul yöneticileri ek görev üstlenir ve bir soruşturma ile üzerinden bu görev alınabilir durumdadır.

Çözüm :4- Yasal olarak “Eğitim Öğretim ve Yönetim Hizmet Sınıfı” oluşturulmalı.

Sorun: İller arası atamalarda yönetici olarak atama isteği yapılamaz. 

Çözüm :5- İller arası nakillerde yöneticilik buharlaşıp uçmamalı. Kalıcı ve yükselebilir olmalı.

Sorun : Halk gözünde makam görünümü olan devlet olarak görülen okul yöneticiliği bir hiçten ibarettir. Sadece halkın verdiği itibara sahiptir.

Çözüm :6- Komik makam tazminatı yerine makama yakışır bir tazminat olmalı ve makam protokole yerleştirilip önlere çekilmeli.

Sorun : Her okulun yıllık işletme maliyeti olmasına rağmen isteğe bağlı bağışlar zorunluluklar nedeniyle zorunlu hale getirilmiştir. Bu durum okul yöneticilerinin yumuşak karnıdır ve her türlü darbeye açıktır. 

Çözüm :7- Okul Aile Birliklerine ya aidat toplama yetkisi verilmeli ya da devlet öğrenci başına veya bina boyutuna göre ödenek göndermeli. Harcama usulü de okul aile birliği usullerince yapılmalı.

Sorun :Kolay devlet memuru olan ve devleti baba gibi gören, sorunlu bir hayata daha küçük yaşta başlayan, sevgiden yoksun yetişen bir kısım hizmetli personel ile hizmeti yürütmek okulların bir çoğunda mümkün değildir. Hizmetli personelin yükselme imkanı yoktur. Görevini ihmal etmesi halinde uygulanacak yaptırımlar çözüm değil sorunu artırıcı bir yaptırımdır. 

Çözüm :8- Temizlik işleri hizmet satın alma usulünce ve okul aile birliklerince yürütülmeli.

Sorun : Okul aile birlikleri bir çok okulda zaten zar zor oluşturulmakta ve insanlar ne görevleri olduklarını dahi bilmemektedir. Bu işler okul yöneticileri tarafında yürütülmekte üyeler yapıyormuş gibi gösterilmektedir. Son yönetmeliğin uygulanabilirliği şehirlerin varoşlarında dahi mümkün değildir.

Çözüm :9- Son değişikle işlemesi mümkün görünmeyen okul aile birlikleri içerisine okul yöneticilerinden birisi alınmalı ve okul aile birliği yönetim kurulunun çalışma alanını belirlemeli yönlendirme yetkisi verilmeli.

Sorun: Uygulamaya konulan projeler okullara ek mali külfet getirmektedir. Bir çoğunun kaynağı yoktur. Ekstra mesai gerektirmekte ve ücret alt yapısı yetersizdir. 40 saat çalıştırılma sınırını aşmaktadır. 

Çözüm :10-İçeriği boş medyatik merkezi ve maddi kaynaktan yoksun projelere son verilmeli. Mahalli projeler desteklenmelidir.

Sorun : Okul yöneticileri yer değişikliği ve atamalarında bazı okullara yönetici bulunamazken bazıları da yer bulamadığından görevinden ayrılmak durumunda kalmıştır. 

Çözüm : 11- 4+4+4 sisteminde okul yöneticileri için sıkıntı görünüyor. Okul yöneticiliği hizmet sınıf olarak belirlenerek atama branşı, Anadolu lisesi çalışma zorunluluğu şartları kaldırılmalı. Her yönetici her türlü okulda görev alabilmelidir.

Sorun : Okul yöneticileri kendilerini geliştirmek istese dahi bu pek mümkün değildir. 

Çözüm 12-TODAİ kapsamı genişletilmeli yaygınlaştırılmalıdır. Okul yöneticilerine yönelik akademik kariyer imkanları verilmeli ve bu kariyerlere göre yükselme sağlanmalı.

Sorun : Personelin 1 saatlik 1 günlük özel işleri için mazeret izini alması bir zulümdür ve çoğu personel evrak dolaştırmak yerine ücretinin de kesilmeyeceği ayakta tedavi işlemini tercih etmektedir. Bu durumyönetimin etkisini iğdiş etmekte ve sağlık sektörünü gereksiz meşgul etmekte zarara uğratmaktadır. 

Çözüm :13- Okul müdürüne zorunlu halar hariç zaten veriliyor (evlilik, ölüm ve doğum izinleri) memurun mazeretine binaen yılda toplam 5 gün izin verme yetkisi verilmeli 5 gün ve üzeri izinler üst makamlardan alınmalıdır. 

Sorun : 60 aylık öğrencileri sınıf öğretmenlerinin okutması sorunudur. Sınıf öğretmeni okuma yazma öğretmeye odaklı çalışan, bu konuda hep bir yarış içinde olan ve velileri yarışmaya odaklanmış olarak yıllardır çalışan bir öğretmen gurubudur. 

Çözüm : 14 Birinci sınıfları okutacak öğretmenlerin belirlenmesinde okul öncesi öğretmenlere öncelik verilmelidir. 4 ve 5. Sınıfa karşılık gelen ikinci dördün bazı dersleri yine sınıf öğretmenlerince okutulmalıdır ki sınıf öğretmeni fazlası ortaya çıkmamalıdır. Mezunlar otada kalmasın.

Sorun : Ders dışı eksersiz çalışmaları birkaç yetenek dersi, alanı ve toplam dersin %5’i ile sınırlandırılmaktadır. (resim, müzik, spor branşları,satranç, şiir, tiyatro)

Çözüm: 15 Türkçe, matematik, fen ve sosyal bilimler, din bilimleri, birden fazla yabancı dil gibi alanlarda da ders dışı eksersiz çalışmalarının yapılmasının önü açılmalıdır. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.