Şube Müdürlüğü Soru İptal Davasında Yeni Gelişme

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığına 1709 Şube Müdürü ataması için ÖSYM tarafından 29 Aralık 2013 tarihinde yazılı sınav gerçekleştirilmiş, yaklaşık 40 bin eğitimcinin girdiği sınavda, adaylara 60 soru sorulmuştur.

Yönetici Atamaları 30.12.2015, 17:42
Şube Müdürlüğü Soru İptal Davasında Yeni Gelişme

 Ankara 1. İdare Mahkemesinin 2014/107 Esas ve 2015/232 Sayılı Kararı uyarınca 5 soru iptal edilmiştir.

İdari Yargılama Usul Kanununa göre yargı kararlarının 30 gün içinde uygulanması gerekirken MEB ve ÖSYM  bu kanuna muhalif olarak soru iptali kararını uygulamamıştır.


Dava dosyasını idare temyiz etmiş, temyiz sürecinde davacı vefat ettiği için Danıştay 2. Dairesi dilekçenin iptal olduğu yönünde karar vermiştir. 


Ancak sınava giren adaylardan biri dosyanın yerel mahkemede yeniden görülmeye başlamasından önce asli müdahil olma yönünde dilekçe vermiştir. İYUK ve Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa uygun şekilde verilen dilekçe sonucunda asli müdahillik ve taraf olma talebinin Ankara 1. İdare Mahkemesince değerlendirilmesi beklenmektedir. Müdahillik dilekçesi kabul olduğunda tekemmül etmiş dava süreci kaldığı yerden devam edecektir.


İYUK ve Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa göre sınava giren herkesin dilekçe ile kendini ilgilendiren bir davaya müdahil olabilme hakkı bulunmaktadır.
Yorumlar (5)
mağdurlardan biri 5 yıl önce
dilekçe örneği var mı, dilekçeyi nereye vereceğiz?
ali 5 yıl önce
Dava mı kaldı. Adalet hak Allah inancı varsa bu atamalar iptal olmalı. Adam gibi sınav yapıp yeniden atama yapılmalı.o şube mMüdürleri haklarıyla değil birilerinin o koltuğu bahşetmeleriyl e orada hak yemeye devam ediyorlar. Eh namaz kkılarken akıllarına hiç geliyorum acaba.
madurlardan biri 5 yıl önce
dilekçe örneği var mı, dilekçe nere verilecek?
oynamayin 5 yıl önce
Milletle oynamayın davamı kaldı müdahil olacaksin dava iptal kararı var mudahilden bahsediyonuz
efe 5 yıl önce
kesinlikle iptal.düzgün sınav yapın.mahkeme kararı uygulanıp yazılıya göre atama yapılırsa hatalı sorular gene haksızlıklara yol açar.kendine güvenen bir daha girsin sınava kendini geliştirmiş olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@