Şube Müdürlüğünde Sona Doğru

Şube Müdürlüğünde Sona Doğru

Milli Eğitim Bakanlığının iki yıldır hukuka karşı direndiği 1709 Şube Müdürü atamasında sona gelindi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Sendikası (Mete-Sen) Danıştay 16. Dairesinde 1709 Şube Müdürü atamasının Yürütmesini Durdurmuştu. MEB bunun üzerine Danıştay İdari Davalar Danışma Kuruluna (İDDK) 2016/26 dosya numarasıyla itirazda bulundu.

Bu itiraz henüz İDDK'da oylanmadığı ancak tetkik hakim MEB'in itirazının reddedilmesi yönünde rapor yazdığı bilgisine ulaştık. Sosyal Medya üzerinde "MEB'in Şube Müdürlüğü itirazı incelemeden reddedildi." yönünde paylaşılan bilgiden kasıt bu tetkik hakim raporudur.

Tetkik hakimin görüşü kurul üyelerinin oyları üzerinde bağlayıcılığı yok. Hatırlayacağınız üzere F.O. davasında tetkik hakim "davacının 1709'un iptalini istemeye ehliyeti yoktur." demesine rağmen 2. daire hakimleri 1709'u iptal etmişti. MEB cephesinde de gelişmeler var. MEB İKGM'den çıkan, "Y.D. Kararının, İDDK sonucuna kadar, uygulanmaması konulu onayda "1709 kadroya yapılan atama işlemi..." şeklindeki ifade şu yorumlara sebep oldu: Kadro arttırımı söz konu değil. Ayrıca tüm atama işlemleri değil de sadece mülakat puanıyla yapılan atama işleminin yürütmesi durdurulduğundan İDDK'nın bu kararı onaması durumunda A.O puanı hesaplanıp eski tercihlere göre yerleştirme yapılması ihtimali yüksek.

Yeni tercih alınmaması ve ek kadro tahsis edilmemesi durumunda şuan görevde olan şube müdürlerinden yaklaşık 500'ü tekrar atanma şansını kaybedecek. Eski okullarındaki idari görevleri de düştüğünden norm fazlası öğretmen olarak il içindeki okullara yerleştirilmek durumunda kalacaktır. Meb Şube Müdürlüğü Mağdurları olarak yargı kararları karşı direnmenin akıntıya karşı kürek çekmekten başka bir anlama gelmediğini ifade ederek tüm münhal şube müdürlüğü kadrolarının açılarak Aritmetik Ortalama Puanı ile yaklaşık 2300 civarında şube müdürü atamasının yapılmasını istiyoruz.

Meb Şube Müdürlüğü Mağdurları  

Şube Müdürlüğünde Sona Doğru


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum