ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE TAHSİSLERDEN SONRA YER DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALIDIR

ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE TAHSİSLERDEN SONRA YER DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALIDIR

12 Temmuz'da 28351 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanunun resmi gazetede yayınlanması ile birlikte, 1995 olan şube müdürü normu 2945'e yükseldi. Münhal şube müdürlüğü kadrosu sayısı ise 1799 ulaştı.

 

MEB Müsteşarı Sayın Emin Zararsız; Haziran ayı içersinde öğretmenlere yönelik düzenlenen e-konferansta, şube müdürü normlarının dağılımı ile ilgili bazı ipuçları vermişti. Seminerde ” Oysa yapılması gereken Bakanlık merkez teşkilatı birimlerinin izdüşümlerinin taşra teşkilatına yansıtılmasıdır. Yani Merkezde Temel Eğitim Genel Müdürlüğü varken, il müdürlüğünde temel eğitim şube müdürlüğü oluşturması gerekir.” Anlaşılan her il milli eğitim müdürlüğünde 10’un üzerinde bu şekilde şube müdürü/müdür yardımcısı normu oluşacak. İllerde iş yoğunluğu tavan yapmış durumda. İl şube müdürleri evrak içinde kaybolmaktadır. Adeta koordinatör şef gibi görev yapmaktadır. Okul/ilçe yöneticilerine rehberlik yapamamaktadırlar. İhdas edilen şube müdürlüğü normlarının illere ve büyük ilçelere verilmesi bu olumsuz durumu düzeltecektir. Yakın zamanda bu tahsislerin gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

 

Tahsisin gerçekleştirilmesinden sonra bazı problemleri yaşamamak için taşra yöneticilerinin isteğe bağlı yer değiştirme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. İl merkezlerinde artacak şube müdürü normlarını ilk atamlar ile değil, yer değişiklikleri ile kapatmak yerinde olacaktır. Bu durum deneyimli ilçe yöneticilerinin illere gelmesini sağlayacaktır. Yıllardır atama bekleyen ilçe milli eğitim şube müdürleri var iken, bu kadrolara ilk atama şube müdürü ile ya da geçici görevlendirmeler ile doldurmak mağduriyetlerin oluşmasına neden olacaktır.

 

M.Akif MÜELLİFOĞLU

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.