TAŞRA EĞİTİM YÖNETİCİLERİNİN ZİHİNLERİ KARIŞIK

TAŞRA EĞİTİM YÖNETİCİLERİNİN ZİHİNLERİ KARIŞIK

TAŞRA EĞİTİM YÖNETİCİLERİNİN ZİHİNLERİ KARIŞIK!

652 sayılı KHK nin 37. Maddesinin 7. Bendi gereği uygulanması hüküm altına alınan, taşra teşkilatı eğitim yöneticileri yer değiştirme işlemlerinin, bu yaz gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirsizliğini koruyor. Son on gün içerisinde internet sitelerinde yer alan haberler, yöneticilerde zihin karışıklığına neden olurken, Sayın Bakanımızın eğitim yöneticilerine yönelik e-konferans yoluyla  yaptığı açıklamalar da spekülasyonlara neden oldu. Öğretmenlere ve okul yöneticilerine hitaben yaptığı “4+4+4 nedeni ile bu sene rotasyon uygulaması yapılmayacak” talimatını taşra eğitim yöneticilerinden rotasyon uygulamasına karşı olanlar, üzerine aldı. Bu yıl taşra yöneticileri rotasyonu yapılmayacak şeklinde yorumladı. Bu durum, bir haftadır internet sitelerinde yer alan haberlerin aksine bir havanın oluşmasına neden oldu.

Önce, geçen hafta içerisinde Eğitim Seminerinde; İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hikmet ÇOLAK’ın ifade ettiği belirtilen bir açıklama gündeme oturdu. “Yer değiştirme uygulamasının bu yıl gerçekleşeceği, 3,5,8 yıl gibi çalışma sürelerinin olacağı, yer değiştirmelerin ise komisyon marifetiyle yapılacağı ve yönetmeliğin Başbakanlığa yayınlanmak için gönderildiği” internet sitelerinde yer aldı. Bu hafta pazartesi günü ise Genel Müdür Hikmet ÇOLAK “yer değiştirme yönetmeliğinin, Sayın Bakanımıza sunulduğu ve ilçeler bazında rotasyonun yapılacağını” deklare etti. Bunun üzerine yine internet sitelerinde yer değiştirme için son noktanın konulduğu ifade edildi. Taşra eğitim yöneticileri; yönetmeliğin ne zaman yayınlanacağını tahmin etmeye çalışırken, Sayın Bakanımızın açıklamaları spekülasyonlara neden oldu. Rotasyon ile ilgili açıklamaları; uygulamaya karşı olan yöneticiler tarafından, rotasyonun bu yaz mevsiminde yapılmayacağı yönünde anlaşılırken, uygulamadan yana olanlar için ise açıklamanın, öğretmenleri ve okul yöneticilerini ilgilendirdiği yönünde değerlendirildi.


Aylardır bu ve benzer çelişkileri yaşayan taşra eğitim yöneticileri zihin karışıklığının giderilmesini bekliyorlar. Yer değiştirme uygulamasının KHK'de mevcut olmasına rağmen, ertelenmesi veya iptal edilmesi durumunda bir yıldır yaz mevsiminde rotasyon yapılacağını düşünen, özel işlerini oluşacak yeni duruma göre planlayan birçok eğitim yöneticisi zor durumda kalacak. Aslında bu belirsizlik tüm taşra yöneticilerinin motivasyonunu bir süredir olumsuz etkilemektedir. Yer değiştirme yönetmeliğinin bir an önce yayınlanıp yayınlanmayacağının kamuoyuyla paylaşılması, taşra yöneticilerini rahatlatacaktır.


Mehmet Akif MÜELLİFOĞLU
Eğitim Yöneticisi


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.