Yönetici Atama Taslağının Yumuşak Karnı!

Yönetici Atama Taslağının Yumuşak Karnı!

“Taslak metnin yumuşak karnı mülakat, müdür yetkililik, kurucu müdürlük ve sınavsız atamalardır.”

 Benzer yönetmelik taslaklarının Bakanlıkta incelendiği yazılsa da, tüm yönetici atama yönetmeliklerinin yumuşak karnı “mülakat” ile seçim yapmaktır. Aslına bakarsanız Mülakat sınavı da seçme ve seçilmenin bir yoludur. Bugün görevde ki yöneticilere sorulsa birçoğu mülakatın olması gerektiğini söyleyecektir. Testlerde en fazla soru çözen iyi yönetici olur demek, doğru değildir. Bunu bilmemize rağmen sıkıntı “mülakat” ile ilgili sicilimizdir. Mülakat kelimesi torpil, adam kayırmaca, liyakatsızlık,siyaset, adaletsizlik vb. kelimeleri ile nerdeyse eş anlamlı hale gelmiştir. Müdür atamalarını %30 oranında Mülakatın etkilemesi yönetmeliğin uygulanmasını güçleştirecektir. Şu mantık doğru değildir; biz çıkaralım mahkemeye giden gitsin! Bu zihniyet çalışma barışını dinamitleyen zihniyettir.

28 şubat tarihinde yayınlanan yönetmeliğe göre internet sitelerinde yer alan yönetmelik taslağında olumlu değişikliklikler olduğunu görmemek için kör olmak lazım. Bunu yazarken de yönetici atamalarında yüzde yüz adaleti sağlayacağını söylemek imkânsız. Ama uygulanması mümkün olmayan bir yönetmelikten sonra ortaya böyle bir taslağın konulması yine de kamuoyu tepkisinin ciddiye alındığının göstergesidir diye düşünüyorum.
Mülakat sınavında önemli bir problem komisyon üyelerinin yaşayacağı sıkıntıdır. Neye göre puan verdiklerini mahkemelere açıklamak zorunda kalacaklardır. Komisyonun dikkatli olması gerekecek. Bence dikkatli olması da yetmeyecektir. Mülakatta eğer ısrar edilecek ise mülakatın kayıt altına alınması gerekir. Dijital ortamda kayıt altına alınan sınavın cd si yönetici adaylarına verileceği gibi mahkemelerde delil olarakta kullanılabilir.
Kurucu müdür ataması konusunda yapılan eleştiriler çok ta haksız sayılmaz ama birilerinin de çözüm önerisi sunması gerekir. Kurucu müdür nasıl görevlendirilir? Görevlendirileceklerin daha önce yöneticilik yapması çok yerinde karar olmuştur. El insaf daha önce yöneticilik yapmayanlar görevlendiriliyordu! Mahkemelik olduğunu da pek duymadım! Ama adaleti sağlamak açısından eğitim bölgesi içerisinde duyuru yapılıp yönetici atamadaki sınav puanına göre görevlendirme yapılsa bu tartışmalar sona erecektir diyorum. Mahkemeler karşısında idarenin elinin güçlenmesi yanında vicdanları da rahatlatacaktır.
Şimdiye kadar gündeme getirilmeyen bir atama şeklini taslakta gördüm. 3 yıl duyruya rağmen münhal kalan okul müdürlüklerine teklif ile atama yapılması yeni bir uygulama olabilir. Ben 15 yıldır köyde müstakil bir müdürlüğe talip olmadığı için asaleten atama yapılamadığını biliyorum. Şimdi büyükşehirlerde oturup ahkâm kesmek kolay. Taşrada bu durumda birçok okul var. İstisna falan demeyin! Burada da çözüm teklif ile olmalı ama okul içerisinde duyurusu yapılmalıdır. Duyuru sonunda belli kriterlere göre sıralama yapılıp ondan sonra atama yapılmalıdır. Keyfi bir uygulama hissi uyandıran il müdürü teklifi ve vali onayı ile yapılacak atamalar, yönetmelik taslağının bir başka yumuşak karnıdır.
Müdür yetkililik görevinin müdür yardımcılığından sayılması ise başka bir sıkıntıdır. Daha öncede böyle bir uygulama yapıldı. Sınavlı bir kadroya sınavsız atama yapmanın yolu açılıyor. İtiraz buna… Mesela 3-5 yıl müdür yetkili çalışmanın karşılığı bir yıl müdür yardımcılık olarak düzenlenebilir. Müdür yetkililiğin tamamının müdür yardımcılığından sayılması en çok branş öğretmenlerine haksızlıktır.
Ben 28 şubat mantığı ile hazırlanan bir taslak olduğunu düşünmüyorum. Yönetmelikte olmayan ancak taslak metinde olan birçok husus vardır. Bunu tümden inkar etmek haksızlıktır. Mesela taşra yöneticilerin durumu, müdür başyardımcılığının tekrar yönetim görevinden sayılması, yeniden atama gibi bir çok olumlu hususu da içermektedir. Yapılan eleştiriler dikkate alınarak yapılacak düzenleme doğru dürüst bir yönetmeliğin çıkmasını sağlayacaktır.

Mustafa DÖNMEZ
personelmeb.net

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.