Yönetici Atama Yönetmeliği Değil Yandaş Atama  Yönetmeliği

Yönetici Atama Yönetmeliği Değil Yandaş Atama Yönetmeliği

Yönetici Atama Yönetmeliği Değil Yandaş Atama Yönetmeliği

 Yönetici Atama Yönetmeliği Değil Yandaş Atama  YönetmeliğiMilli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan Yönetici Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin tüm Eğitim çalışanları arasında hayal kırıklığı ve daha ötesi bir öfke ve nefrete neden olduğunu belirterek, bu yönetmeliğin bazı maddeleri ile bakıldığında yönetici atama değil, yandaş atama yönetmeliğine döndüğünü belirtti.


 Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mahmut Alparslan,  Hazırlanan bu yönetmeliğin anti demokratik hukuksuz ve kayırmacılığın en son zirve yaptığı bir müsvedde olduğunu belirten Alparslan, “bu yönetmeliği hazırlayanlar ya zekadan ya da vicdandan yoksundur ya da verilen emirleri yerine getirmemektedirler. Merak edilen 10 yıldır iktidar olan bir siyasi partinin bakanlarının neredeyse her geleni niçin yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğini değiştirmek zorundadır ya daha önceki bakanı beğenmiyor ya da bir daha yandaş ve kayırmacı bir yönetmelik hazırlarım diye yarış yapıyorlar” dedi.

“Amacı ne olursa olsun atanan benim adamın olacak anlayışının bu kadar sırıttığı bir yönetmelikte Danıştay’ın iptaline rağmen tekrar mülakatın torpil ve kayırmacılık olduğu açıkça ortadadır. Hele hele siyasi iktidarın mülakatların kamera kaydına alınması uygulamasını iptal ettirmek için açtığı dava dikkate alınırsa, bu mülakatlarda kimlerin neyi gizlemek istediği açıktır” diyen Alparslan,

yönetmeliğin bu hali ile uygulanmasının yöneticilik sınavını kazanan en yüksek puanlı 6 kişinin mülakata çağrılması 6 kişiden 3 tanesinin  İl Milli Eğitim Müdürü tarafından  Vali’ye teklif edilmesi Vali’nin de 3 kişiden birini ataması şeklinde olduğunu, mülakatta 70 almanın zorunlu olduğu 70 barajının aşılmaması durumunda ise sınav puanı 100 bile olsa 3 kişinin içine girilemeyeceğini vurguladı. Alparslan, “ 6 kişinin 4’ü barajı geçmezse 3 kişi olarak Valiliğe kim teklif edilecek ya da Vali veya Vali yardımcısı eğer komisyonda görev almayacaksa bu 3 kişi ile ilgili neye göre karar verecek? Bunun gibi birçok çelişkiyi içinde bulunduran bu yönetmeliği hazırlamak için bu kadar zaman ve emek harcayanlar bunu kılıfına uydurmayı becerememişler. Biz sadakati liyakatin önünde tutuyoruz bizim için benim adamım, benim yandaşım, atasında ne olursa olsun diyorsanız bu kadar kıvırmanıza rezil olmanıza gerek yok. Size iki maddelik yönetmelik yeter.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum