Yönetici Atama Yönetmeliklerinin Yargı Kronolojisi

Yönetici Atama Yönetmeliklerinin Yargı Kronolojisi

Yönetici Atama Yönetmeliklerinin Yargı Kronolojisi

  Yönetici atama konusu Milli Eğitim Bakanlığında hep en çok tartışılan konulardan birisi olmuştur. Siyasi iktidarlar, okul ve kurum yöneticiliklerini siyasi kadrolaşmalarının bir parçası olarak görmüşler ve bu kadrolaşmaya zemin hazırlayacak şekilde yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinde değişiklikler yapmışlardır. Yönetici atama yönetmelikleri değişmez değildir. Elbette değişebilir. Ancak yapılan değişiklikler” benim adamımı nasıl yönetici yaparım ”mantığıyla değil, ”en iyi, en liyakat sahibi yöneticiyi nasıl seçerim” ya da “en adil yönetici atma ve yer değiştirme sistemini nasıl kurarım” düşüncesiyle ortaya konulmalıdır. Fakat uygulamada maalesef böyle olmamakta, yandaş atamayı  kolaylaştırıcı olması istenerek değiştirilmektedir.

Sık sık değişen ve yapılan değişikliklerle eğitim çalışanları arasından adaletli ve liyakati esas alan bir sistem yerine eğitim çalışanlarının ve  yöneticilerinin  genel hak ve çıkarlarını ihlal edici düzenlemeler hangi siyasi tarafından yapılırsa yapılsın, Türk Eğitim Sen’in hep gündeminde olmuştur. Geçmişte ANAP-DSP ve DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetleri döneminde yönetici atama konusundaki yönetmelik değişiklileri nasıl yargıya taşındıysa, AKP iktidarı döneminde  yapılan yönetmelik değişiklikleri de  eğitim çalışanlarının genel çıkarları açısından değerlendirilmekte ve yargıya taşınmaktadır.

Kurulduğu günden beri hep adaletli bir yönetici atama ve yer değiştirme sistemi oluşturulmasının mücadelesini veren Türk Eğitim Sen, Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliklerindeki her değişikliği ve çıkarılan her yönetmeliği yakından takip etmiştir. Çıkarılan yönetmelikler ve yapılan yönetmelik değişiklikleri eğitim çalışanlarının genel çıkarları doğrultusunda değerlendirilmiş, tespit edilen adalet ve hakkaniyetten uzak maddeler,  suistimale ve kayırmacılığa zemin oluşturacak hususlar yargıya götürülmüştür.

Yönetici atama konusundaki açmış olduğumuz davalarda pek çok iptal kararı verilmiş ve oluşabilecek pek çok haksızlık sona erdirilmiştir. Bu hukuk mücadelesi yürütülürken düzenlemeyi kimin yaptığı hiç önemsenmeden, iktidarda hangi siyasi partinin bulunduğuna bakılmadan doğrudan yapılan değişiklik ve düzenlemenin eğitim çalışanlarının genel çıkarlarına, kazanılmış haklar ilkesine, hak ve hukuka  uygun olup olmadığına göre hareket edilmiştir. Türk Eğitim Sen haksızlık karşısında hiçbir dönemde susmamış, her zaman eğitim çalışanlarının hak ve çıkarlarını gözetmiştir.

Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelikleri ve bu konudaki düzenlemelere ilişkin yürüttüğümüz hukuk mücadelesine kronolojik olarak göz attığımızda yapılan pek çok hakkaniyetten uzak düzenlemenin çabalarımızla ve yargı kararlarına uygun olarak değiştirildiğini görmekteyiz.

Bu mücadelemizi, iktidarlara göre değişmeyen ilkeli duruşumuzu, sendikamıza art niyetle yaklaşan, geçmişte yaşadıklarımızı bilmeyenlere bir ışık tutmak amacıyla 1998-2013 yılları arasında yönetici atamalarıyla ilgili hukuki mücadelenin bir kısmını kamuoyuna yeniden hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum