banner476

Yönetici Atamada Ayrımcılık!

Yönetici Atamada Ayrımcılık!

Yönetici Atamaları 27.06.2014, 08:11 27.06.2014, 08:13
Yönetici Atamada Ayrımcılık!
 Milli Eğitim Bakanlığında Yönetici Atama Yönetmeliği’nin yayınlanması ile kız öğrencilerin olduğu okullarda hummalı bir çalışma başladı.
Yönetmelik yayınlanmadan önce Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’dan, kadın yöneticilere pozitif ayrımcılık olacağı sinyalleri gelmişti. Yönetmelikle birlikle Kız Meslek Liseleri başta olmak üzere erkek öğrencisi olmayan okullarda görev yapan erkek müdürler harekete geçti. Bakan istediği kadar konuşsun, “nasıl kitaba uydurulur görün” dercesine yazışmalar başladı. Ocak kültürünün son temsilcilerinin kaldığı MEB merkez teşkilatı, taşradaki yavrukurtlarına yol-yordam göstererek, işi çözmeye çalışıyor. Burada çözüm arayışının iki nedeni var; Birincisi; meslekçilerin kendilerine uygun kadro bulamama durumu ki bunda haklılar. İkincisi ise; ısrarla aynı okulda hülleyle kalma istekleri. Birincisi anlaşılabilir, ancak ikinci neden keyfilik. Dolayısıyla bakanlık bu değişikliklerin önünü kapatmalıdır. Artık süreç başlamış olup, bundan sonra yapılacak değişiklikler doğru olmaz.

Diğer taraftan yönetmeliğin kız okullarına kadın yönetici ısrarının doğru olmadığı kanaatindeyim. Bu ayrım eşitlik ilkesine terstir. O halde karma ya da erkek öğrenci yoğunluğunun olduğu okullara da erkek yöneticiler için pozitif ayrım yapılmalıdır.

Yönetmelikte yönetici atanmada norm şartı ve kadın yöneticilere pozitif ayrım kaldırılmalı. Yok eğer bu mümkün değilse, Bakanlık yönetmeliğin arkasında durmalıdır. İşini yaptıranlar, işini yaptıramayanlar anlayışı son bulmalıdır.


Gazetekamu
Yorumlar (2)
selim 6 yıl önce
pozitif ayrımcılık anayasamıza aykırı bir işlemdir. anayasada kimlere ayrımcılık yapılacağı söylenmiştir bunlar içinde kadınla bulunmamaktad
söz 6 yıl önce
2011 de yapılan sınavlarda yüksek puan alanlara verilen hak nedir?hak verilmiş gibi yapılıp verilen bir şey yoktur.yalvarma, rica etme, adam bulma, aldatma, ayak oyunları devreye girmiştir.ebs olaya müdahi̇l olmasi gerekmektedi̇r.sendi̇ka üyeleri̇ bi̇rbi̇ri̇ne düşmeye başladi bi̇le.yazik bu si̇steme

Gelişmelerden Haberdar Olun

@