Yönetici Atamada Mülakat ve Sendikalı Olmak

Yönetici Atamada Mülakat ve Sendikalı Olmak

Her yazımızda mülakat torpildir, adam kayırmadır, haksızlıktır, eşitsizliktir, kul hakkı yemektir dedik ve halende bu sözümüzdeyiz. Ülkemizde mülakatların objektif olduğuna dair resmi bir belge sunacak ya da mülakatların hakkaniyetli olacağına dair ufakta olsa bir ispat emaresi gösterecek kişi, kurum ve sendikaya teşekkür edecek. Bundan sonraki her yazımızda bizde mülakatı savunacağız. Mülakatın objektifliği ispatlanamayacağına göre sendikayım diyen örgütlerin mülakatı savunarak Türkiye'mize zarar vermeye hakkı yoktur.

 Eğitim kolunda faaliyet gösteren tüm sendikaların mülakata karşı olduklarını yüksek sesle kamuoyuna duyurdular. Hatta bazı sendikalar mülakat  konusundaki hassasiyetlerini daha da ileri götürerek MEB önünde eylem yaptı ve basın kuruluşlarına mülakatı istemediğine dair reklamlar verdi. Fakat eğitim kolunda faaliyet gösteren ve en çok üyeye sahip olduğu söylenen Eğitim Bir Sen mülakat konusunda hiçbir açıklamada bulunmadı. Eğitim Bir Sen'in bazı il teşkilatları münferit olarak mülakata karşı olduğunu açıklama cesareti gösterse de Eğitim Bir Sen'in genel merkezinden halen mülakat konusunda bir açıklama gelmemiştir. Anlaşılan o ki ilgili sendikanın taban ve tavanı  arasında mülakat konusunda farklı düşünceler mevcuttur.

 

          Tabanda yer alan, oylarıyla genel merkeze  yöneticilerini  gönderen, halis niyetli, halen okullarımızda öğretmenlik ve idarecilik yapan eğitimcilerimiz mülakat uygulamasına karşı çıkmaktadır. Bu zamana kadar sitemizde çıkan haberlere ve kamuoyunun tepkisine rağmen Eğitim Bir Sen neden mülakat  konusunda  bir açıklama yapmamaktadır? Mülakat uygulaması eğitimimizin için ne denli sorunlar oluşturacağı ortadayken mülakat inadının nedenini anlayamıyoruz. Sendikaların gücü ve büyüklüğü kişi sayısıyla değil etki alanlarıyla ölçülebilir. Kaldı ki haksızlığı savunan bir sendika üye sayısı  yönünden  azalmaya mahkûmdur. Çünkü bu ülkede hala bilek hakkıyla bir yerlere gelinmesi gerektiğine inanan insanlar vardır ve bu insanlar haksızlık karşısında susmayacaktır. Eğitim Bir Sen'in mülakat  konusunda  neden açıklama yapmadığının cevabı ise artık  gün  gibi aşikârdır. Çünkü Eğitim Bir Sen genel merkezi mülakatı savunmaktadır ve mülakatın gelmesi için uğraşmaktadır açıklama yapılmamasının başka bir nedeninin olması mümkün değildir. Bir sendikanın, hele hele üyelerinin oylarıyla sendika genel merkezinde  yönetici  olan insanların tabanın taleplerine kulak tıkayıp mülakatı savunması yanlıştır. Yanlış olduğunu  gün  gelecek o insanlarda anlayacaktır. Fakat burada önemli olan tabanın bu insanlara tepkilerini yüksek sesle dile getirmesidir. Unutulmamalıdır ki sendikaların yöneticileri bulundukları görevlere sendikaların tabanında yer alan üyelerinin oylarıyla gelmektedir.

 

          İnsanlar oturdukları koltuklardan değil, söz ve hareketlerinden güç almalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum