YÖNETİCİ ATAMADA YENİ BİR KAOS MU?

YÖNETİCİ ATAMADA YENİ BİR KAOS MU?

YÖNETİCİ ATAMADA YENİ BİR KAOS MU?

 Bilindiği gibi okul müdürü olmak isteyen adaylar 25-28 Nisan tarihleri arasında EK-1 değerlendirme formlarını doldurarak Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurularını yaptılar. Ancak birçok ilde yönetmelik gereği mevcut münhal bulunan kurum sayısının üç katı kadar aday başvurmadığından veya başvurması beklenmediğinden Milli Eğitim Bakanlığının görüşü doğrultusunda tek seferde bir yıllık idareciliği olan herkesin başvurusu alındı. 

Yani yönetmeliğin 6. Maddesinin ikinci fıkrası  ‘ Müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan yeterli sayıda aday bulunamaması hâlinde, bu maddenin birinci fıkrasında aranan hizmet süreleri ihtiyaç karşılanana kadar birer yıl düşürülür.” demesine rağmen yeterli başvuru olmadığı düşünülerek okul müdürlüğünde aranan süreler gözetilmeksizin tün adayların başvuruları alınmış oldu.

İllerde “Yönetici Görevlendirme Kılavuzu” ekindeki takvim doğrultusunda mülakatlar yapıldı ve sonuçlar ilan edildi. Sırada atama takvimine göre görevlendirmeye esas puanların hesaplanarak ilan edilmesi ve bu puanlara göre tercihler doğrultusunda görevlendirmelerin yapılması bulunmaktadır. Tam da bu noktada eğitimcilerin yeni bir kafa karışıklığı ile karşı karşıya oldukları görülmektedir.. 
Peki, bundan sonra ne olacak? 

2016 yılı Yönetici Görevlendirme Kılavuzunun 2 28. Maddesinde “Eğitim kurumu müdürlerinin başvuruları sırasında, Yönetmelikte belirlenen şartları taşıyan adaylar arasından boş kontenjanın üç katı kadar aday sözlü sınava çağrılacak, yeterli sayıda aday bulunamaması halinde ise Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin 2 nci fıkrasına göre hizmet süreleri birer yıl düşürülerek adaylar sözlü sınava alınacaktır. “Bu adayların görevlendirmeleri, şartları taşıyan adayların görevlendirme işlemleri tamamlandıktan sonra yapılacaktır.” hükmü yer almaktadır. Ancak bu açık ifadeye rağmen yetkililerin yönetmeliğe uygun hareket etmedikleri görülmektedir. 
Acaba kılavuza uygun hareket edecekler mi ?  

Yani kılavuzda açık açık  önce şartları taşıyanlar görevlendirilecek , şartları taşımayanlar daha sonra değerlendirilecek  denmektedir. Bakanlık bu konu ile ilgili bir açıklama yaparak bu karışıklığı ortadan kaldıracak mı? Yoksa eğitimcilere yine yargı yolunu mu gösterecek?  Ya da yönetmeliğe göre şartları taşıyanlarla taşımayanlar beraber değerlendirilip yeni bir kaos, yeni bir kargaşa mı oluşturulacak? 

Burada sorulması gereken soru şu: Mevcut münhal kadronun üç katına ulaşmak için bakanlığın görüş yazısına rağmen üç katına ulaşamayan illerdeki mülakatlar iptal mi olacak? Yani üç katı çok önemli ise bu illerde ki mülakatların iptal edilmesi gerekmez mi?

Son mahkeme kararı ile kurucu müdür ve dört yıllık sürenin sonunda yeniden mülakata giren müdür adaylarına kendi eğitim kurumunu seçmeleri şartı ile verilen ilave sekiz puanın iptal edilmesi nasıl bir sonuç doğuracak?

Soruları daha da artırabiliriz ancak burada iki önemli nokta ortaya çıkıyor üç katı meselesindeki sürelerin değerlendirilmesinde önceliğin kimde olacağı ile şartları tutanlarla şartları tutmayanların nasıl değerlendirileceği. 
Bekleyip göreceğiz…
Fahrettin YILMAZ
           Eğitimci Yazar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum