Yönetici Atamalarda Kargaşa!

Yönetici Atamalarda Kargaşa!

28 Şubat Yönetici Atama(ma) Yönetmeliği uygulamalarına karşın bakanlığa yönelik güven epeyce sarsılmış görünmektedir.

 28 Şubat Yönetici Atama(ma) Yönetmeliği uygulamalarına karşın bakanlığa yönelik güven epeyce sarsılmış görünmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın son ayların en önemli gündem maddelerinden biri okullarımıza atanacak yöneticilerin nasıl atanacağıdır. Malumunuz ameller niyetlere göre şekillenir. Bakanlığın niyeti ne olursa olsun, mülakata dayalı sözlü sınav uygulaması halen revize edilmediği için, yönetici atama işi çıkmaz sokağa girmiştir.

 
Sayın Bakan Nabi AVCI'nın konuya tam hakim olmadığı bir dönemde yanlış yönlendirmeler ve mülakat sevdaları neticesinde ortaya çıkan 28 Şubat Yönetici Atama(ma) Yönetmeliği uygulamalarına karşın bakanlığa yönelik güven epeyce sarsılmış görünmektedir.

 
Ülkenin en önemli icracı bakanlıkların başında yer alan Milli Eğitim  Bakanlığı'nın sözlerle yönetilemeyeceğini, bakanın almış olduğu kararlarla ve yaptığı gaflarla daha net anlamaktayız. 24 Nisan'ın tatil olması, öğrencilerin serbest kıyafetle gelmesi gibi konularda yaptığı açıklamalar da tıpkı “yönetici atama yönetmeliğini revize edeceğiz” sözleri gibi bunu bize kanıtlıyor. Bu bakanlık,  hacmi itibarı ile toplumun tüm kesimlerini etkilemektedir. O yüzden 10 kere düşünüp 1 kere söyleme daha ehil bir davranış olsa gerek.

 
Asıl konumuz olan yönetici atama mevzusuna dönersek; daha önce bakanlığa hitaben yazdığımız yazılarda (http://www.aes.org.tr/portal/haberler/2081-snava-dayal-yoenetici-atamalarn-bakanla-sorduk)  konunun muhatabı olduğumuzu dile getirmemize rağmen bakanlık bu işlerin buralara gelmesinde ihmalkar bir tavır sergilemektedir. Sonrasında malum sendikal kişiler yeni yönetmeliğin tarihini tahmin etmeye çalıştılar, taslak metinler sızdırdılar, olmadık beyanlar verdiler, konuyu yargıya taşımayı en sona bıraktılar. Binlerce sınav kazanmış yönetici adayı atanmayı beklerken, ülkemizin güzide eğitim kurumları ehil olmayan ellerde vekaleten yönetiliyor. Bizim de aklımıza, olmadık sorular takılıyor doğal olarak.

 
Bakanın Meclis kürsüsünden ve bilahare çeşitli oturumlarda yayınladıkları yönetmeliğin yetersiz ve yanlış olduğunu beyan etmesinin ardından, “komisyon kurdurup inceleteceğim gerekirse revize edeceğim” demesinin üzerinden 3 ay zaman geçmesine rağmen bir gelişmenin olmaması, sınavda başarılı olmuş binlerce yönetici adayını telaşlandırmaktadır.

 
Son olarak Kocaeli ilinde,  bu ucube yönetmeliğin uygulanabilirliği denenmektedir.  Buradan soruyoruz ‘Kocaeli'ndeki eğitimciler kobay mı?'. Bu uygulamaların eskiden olduğu gibi yeniden yargı engeline takılacağı gün gibi ortadadır. Nitekim mülakat gibi subjektif bir kriterle yapılacak yönetici atamaya karşı açtığımız dava halen Danıştay nezdinde görüşülmektedir.  (http://www.aes.org.tr/portal/haberler/2056-yoenetici-atama-yoenetmeliine dava actk

 
Anadolu Eğitim sendikası olarak muhataplarımızı son defa uyarmayı görev biliyoruz; liyakata dayalı,  sınav esaslı yönetici atamaları haktır. Bu hakkı gasp edilen her bir üyemizin hakkını ayrı ayrı arayacağız. Gereği için bakanlığın ve kamuoyunun bilgisine sunarız.
 
Anadolu Eğitim Sendikası

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.