banner476

Yönetici Atamalarında Yazılıdan 91, Sözlüden 42 Puan Aldı

TÜRK EĞİTİM-SEN'DEN YAPILAN AÇIKLAMA: YARGIDAN TOKAT GİBİ KARAR

Yönetici Atamaları 16.12.2014, 19:04 16.12.2014, 19:06
Yönetici Atamalarında Yazılıdan 91, Sözlüden 42 Puan Aldı
 Hatay ili Kırıkhan ilçesi Ceylanlı Ortaokulunda Fen ve Teknoloji öğretmeni ve aynı zamanda müdür yardımcısı olarak görev yapmakta olan Türk Eğitim-Sen üyesi  Çetin ÇINĞI,  yürürlükte olan yönetmelik hükümleri uyarınca yöneticilik seçme sınavına katılmış ve 91.919 puan ile Hatay ilinde en yüksek puanı alarak başarılı olmuş, o dönemde yürürlükte olan yönetmelik hükmü uyarınca müdürlük atamaları için münhal bulunan eğitim kurumları ilana çıkarılmış, puan üstünlüğü esasına göre 1. Sırada sözlü sınava çağırılma hakkını kazanmıştır. Sözlü sınavda şahsına yönlendirilen sorulara doğru cevaplar vermesine rağmen komisyon tarafından 42 puan verilerek hakkaniyetsiz bir şekilde atanma hakkı elinden alınmıştır.

Sözlü sınavdan aldığı 42 puanın iptali için açılan dava Hatay İdare Mahkemesinin 2013/2071E, 2014/1305K sayılı kararı ile iptal edilmiştir. İptal kararının gerekçesinde “Davacıya sözlü sınavda sorulan soruların ikisini doğru olarak cevaplandırdığı, birisini ise hiç cevaplandırmadığı görülmektedir. Bu duruma göre, davacının yukarıda yer alan yönetmeliğin 11.maddesinde belirtilen değerlendirme konularına ilişkin ölçme ve değerlendirme kriterlerine göre objektif bir şekilde değerlendirilmemesi nedeniyle dava konusu edilen 42 sözlü sınav puanı verilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” Denilmiştir.

 

Sendika üyemiz Çetin ÇINĞI, komisyon üyelerinin takdir yetkisini kötüye kullanmaları neticesinde aldığı puanın hukuka aykırılığını yargı kararı ile ispatlamıştır. Sendikamız üyesi verdiği onur mücadelesini geçte olsa kazanmış ve mülakatlarda yapılan hukuksuz uygulamaları bir kez daha gözler önüne serilmiştir.  

 

İlgili karar için tıklayınız

 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@