Yönetici Ataması için Yeniden Duyuruya Çıkılmalı

Yönetici Ataması için Yeniden Duyuruya Çıkılmalı

Yönetici Ataması için Yeniden Duyuruya Çıkılmalı

Bakanlığın yönetici atama dönemine ilişkin bir kılavuz yayınlamaması iller arasında farklı uygulamalara yol açtığından 10/01/2012 tarihinde konuyu bakanlığa taşıyarak tespit ve önerilerimizi paylaşmıştık.
 
 
https://www.aes.org.tr/portal/haberler/1605-yoenetici-atamadaki-aksaklklar-bakanla-lettik.html
 
 
 
Yazımızda dikkat çektiğimiz aksaklıklar ve sonuçları açısından haklı çıkmanın üzüntüsü içerisindeyiz. Kılavuz yayınlanmadan yapılan yönetici atamalarının iller bazında farklı uygulamaların olması başvuru sahipleri açısından talihsizlik olarak geçiştirilemez.
 
Özellikle müdür, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı atamalarını aynı anda yapmakta ısrar eden bazı il milli eğitim müdürlükleri boş kalan yönetici kadroları gerçeğiyle karşı karşıyadır. Talep ettiğimiz anaokullarına yönetici olarak atanmak isteyen sınıf öğretmenlerinin durumu da açıklığa kavuşturulmamıştır.
 
Ülke geneli yönetici atamalarında illerin büyük çoğunluğunda müdür, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı ilanları aşamalı ve farklı dönemlerde verilerek talepte bulunabilecekler arasında olası bir hak kaybı ve adaletsizlik önlemiştir. Elazığ, Kütahya, Balıkesir, Konya, Karabük ve Afyon gibi illerde müdür olarak atananlardan müdür yardımcılığı, müdür başyardımcılığı pozisyonlarının boşalacağı göz önüne alınmamıştır.
 
Bu atamalar Sayın Bakanımız  Ömer DİNÇER’ in  idarecilere yönelik yaklaşımına ve talimatlarına da ters düşmektedir. Kendisi sene başından beri okul yöneticiliklerinde vekillik olayına karşı çıkmaktadır. Fakat yönetmelik yorumlamayı seven illerimizin bu yönetici atama döneminde aşamalı olarak duyuruya çıkmayışı akıllarda soru işareti uyandırmaktadır. Yönetici atamalarının aşamalı şekilde duyuruya çıkılmaması sonucunda boş kalan yöneticiliklerin, bu kadrolarda görev yapma hakkını kazanmış idareciler bulunmasına rağmen görevlendirme yoluyla doldurulması durumunda üyelerimiz lehine her türlü yasal girişimde bulunacağımızı ilanen duyururuz.
 
Bu bağlamda aşamalı şekilde duyuruya  çıkmayan illerin bu durumdan doğan hak kayıplarının önüne geçmesi ve görevlendirmelerin son bulması için ikinci defa yeniden duyuruya çıkmaları uygun olacağı kanısındayız.
 
Yukarıda haber linki verilen talep yazımıza Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce verilen yanıtta mevcut yönetmeliğe atıfta bulunulmuş, yetki ve sorumluluk valiliklere havale edilmiştir. Önceki yazılarımızda da vurguladığımız gibi özlükle ilgili tüm uygulamaların tüm yurtta aynı kural ve takvimle işlemesinin hukuk ve adalet açısından vazgeçilmez olduğu savunmaya devam ediyoruz.
 
Bakanlık yönetici atama özelinde süregelen farklılıkları ve hak kayıplarını önlemek için önceki yıllarda olduğu gibi bir an önce yönetici atama kılavuzu yayınlamalıdır. Tüm atamaların liyakat gözetilerek adil ve şeffaf olarak yapılması için çabalarımız sürecektir.
 Yönetici Ataması için Yeniden Duyuruya Çıkılmalı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.