Yönetici Atamaya Tepkiler Sürüyor!!

Yönetici Atamaya Tepkiler Sürüyor!!

Ucube yönetmelik tarihin çöp sepetine atılmalı

 Eğitim-Bir-Sen 5. Üniversite Teşkilatları Buluşması, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlendi.

Gündoğdu, burada yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Sahibi oldukları ideolojinin temsilcilerinden korktukları için yasakları savunmak zorunda kalan sendika ve konfederasyonlar var. 12 milyon 300 bin imzayı teslim ederken 15 Mart 2013'e kadar süre vermiştik. Bu tarihe kadar darbe dönemi yönetmelik kaldırılmadığı için Memur-Sen ve bağlı sendikalarımız olarak, 18 Mart tarihinden itibaren işyerlerimize serbest kıyafetle gitme kararı aldık. Bu Memur-Sen'in eylemidir ancak gördük ki diğer konfederasyonların üyeleri de katıldı. Memur-Sen'in özgürlükçü tavrı karşısında bir konfederasyon, gecikmeli de olsa sadece bir hizmet kolunda kerhen serbest kıyafet eylemi kararı aldı. Bu durum, diğer 10 hizmet kolunda görev yapan kamu görevlilerinin özgürlüğü hak etmediğini düşündüklerinden mi kaynaklanıyor? Üye kaybetmekten korkularak yapılmış olsa bile aldıkları eylem kararını, tüm hizmet kollarında gerçekleştirmelerini beklerdik."

Kadınlara 1930 yılında seçme, 1934'te de seçilme hakkı verildiğini hatırlatan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, "Bu hak kimin tekelinde, nasıl veriyor kısmını bilmiyorum. Yıl 2013, devlet memuru kadına, ne giyeceğini seçme hakkını verilmiyor. Başörtülü kadına diyorsun ki, 'Sen cumhurbaşkanı eşi, başbakan eşi, milletvekili eşi, memur eşi olabilirsin ama bunların kendisi asla olamazsın.' Bu cinsiyet ayrımcılığıdır, faşistliktir, dayatmadır. Biz halen kadınlarını turnikeler arasında eleyen yaklaşımlara devam ediyoruz. Bu çağdışı zihniyetin terkedilmesini, kılık kıyafeti tepeden tırnağa düzenleyen ucube yönetmeliğin tarihin çöp sepetine atılmasını istiyoruz." diye konuştu. Gündoğdu, kamu çalışanlarına pantolon giyme özgürlüğü getirdiğini iddia etmekle övünen KESK'in, kılık kıyafet kampanyası kapsamında başörtüsüne de özgürlük talebi söz konusu olunca konuyu amacından saptırarak Memur-Sen'i eleştirmesinin inandırıcı olmadığını, özgürlük anlayışının tek taraflı olduğunu, bunun ise özgürlükçü bir tutum olmadığını söyledi.

Bundan sonra ağırlık verecekleri konulardan birinin de Genç Memur-Sen olduğunu dile getiren Ahmet Gündoğdu, şunları söyledi: "Genç Memur-Sen, gençlik projesidir. Bu eğitim sistemi vatandaşlara, memura, gençlere rol yaptırıyor. Amirine karşı ikinci bir dil kullandırıyor. Dik duran ama diklenmeyen, dindar ve demokrat, hem inancını ve medeniyet değerlerini hem de evrensel hukuku ve demokrasiyi içselleştiren bir gençlik yetiştirmeliyiz." Gündoğdu, kadın örgütlenmesine de önem verdilerini, kadınların sendikal örgütlenmede daha fazla yer almaları, gerek mevcut üye sayısının gerekse kadın yönetici sayısının artması gerektiğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.