banner476

YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME SÜRECİ

YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME SÜRECİ

Yönetici Atamaları 15.07.2014, 10:18 15.07.2014, 10:19
YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME SÜRECİ
 Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına yönetici görevlendirme süreci yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin yayım ile birlikte Bakanlıkça oluşturulan takvim çerçevesinde iş ve işlemler devam etmektedir. Görevlendirme sürecindeki iş ve işlemlerde bazı aksaklıklar olsa da süreç bir şekilde devam etmektedir. Meb çalışanları dışında paydaşların (Okul Aile Birliği Başkan ve Başkan Yardımcısı Öğrenci Meclis Başkanı) sürece dahil edilmesi teknik bazı sıkıntıların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bakanlığın bilgi işlem dairesi başkanlığının bu konuda geç kaldığı söylenebilir. Taşra teşkilatında en fazla soru bu alandan gelmektedir. Şifre oluşturulması ve ilgili kişilere verilmesinden kaynaklı sorunların giderilmesi gerekmektedir.   Bir başka sıkıntı da şifre güvenliği ile okul aile birliği başkanı ve yardımcısının bu sisteme ne kadar entegre olacağı ve sorulan sorulara vereceği cevapların objektifliği tartışma konusudur.  Birçok yerleşim yerindeki bu kişilerin okur yazar olmadığı bilgisi doğruysa Ek-1 üzerinden yapacağı değerlendirmenin de o kadar sağlıklı olacağı soru işaretidir.
Norm kadro yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile görevlendirileceği eğitim kurumuna görevlendirileceği tarihte alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilme şartı getirildiğinden birçok yönetici şu an görev yaptığı kuruma atanamayacağından görev yeri ya değiştirilecek ya da öğretmen atanmış olacaktır. Üç aşamalı müdür atamasında 75 puan barajını geçip görev yaptığı okulda görev süresinin uzatılmasını isteyenlerin görevlendirilmeleri yapılacak akabinde 75 puan barajına geçip bir başka okulda görev süresinin uzatılmasını isteyenlere yönelik tercih işlemleri yapılacak bu gruptakiler en şanslı olanlardır. Hem alanı itibariyle atanamayacaklardan boşalacak eğitim kurumları, 8 yılını doldurduğu için boşalacak eğitim kurumları, dönüşüm kapsamındaki eğitim kurumları ile şube müdürlüğü sınavından boşalan eğitim kurumlarının tümü bu adayların tercihine sunulacaktır. Üçüncü ve son aşama da ise açıkta kalanların savaşına dönüşecek atamalar yani ilk defa veya yeniden atamanın yapılacağı 15 Eylül 03 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan atamadır. Torpil senaryolarının zirve yapacağı siyasetin ve sendikaların bir zat müdahil olacağı komisyonların takdir haklarının kullandırılacağı ve şanslı olanların aradan sıyrılacağı bazı müdürlere 30-35 yıl müdürlük yaptıktan sonra sınıfın yolunun görüneceği atama işlemi ile son bulacaktır.
Bakanlığın son bir manevra ile 652 sayılı kanunun 9. maddesinden bahisle ulusal ve uluslara proje yürütülen eğitim kurumlarındaki müdürlerinin atama yetkisinin Bakan tarafından kullanılacağı illere bildirilmiştir. Bakanlık yetkisinin genişletilerek Fen Liseleri ile öğretmenevlerini de kapsayacak olması yeni tartışmaları başlatacak gibi görünüyor.

Abdullah Fakihoğlu
Yorumlar (1)
öğretmen 6 yıl önce
arkadaşlar 2011 sınavını kazananlarla ilgili geçici madde var yeni yönetmelikte.bir defaya mahsus sınav puanlarını kullanarak atama hakkı verileceği gibi birşey yazıyor.bilgisi olan var mı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@