banner476

YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMEDE KAOS

Gelenler kadar gidenler de bu memleketin evladıydı.

Yönetici Atamaları 16.06.2015, 21:23 16.06.2015, 21:25
YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMEDE KAOS
 Yaklaşık 1 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı yönetici görevlendirmelerine ilişkin mevzuat düzenlemesi yaptığında, bir köşe yazısı yazarak bakanlığı uyarıda bulunmuştum. "....yönetici görevlendirme yönetmeliği yayımlandı. Bu yazımda yönetmelikte yapılan bazı teknik hatalar konusunda uyarıda bulunacağım. Bu hatalar düzeltilmez ise dava edilmesi halinde mahkemelerden iptal kararları çıkması kaçınılmaz." demiştim. Yazıda iki temel teknik hata konusunu özellikle ele almıştım. Bunlardan birisi kurum yöneticilerine not verecek öğretmenlerin en az 6 ay çalışma şartı olmasına rağmen, şube müdürü ve ilçe milli eğitim müdüründe bu şartın konulmamış olmasıydı. ikincisi ise performans belirlemede kullanılan EK:1 olarak yer alan ölçeğin sadece 1 ve 0 şeklindeki düzenlemesinin tutum ölçmeye uygun olmadığı idi. Yazımın sonucunda Bakanlığa şu tavsiyelerde bulunmuştum:


Bu teknik hataların çözümü kolay. Ne yapılmalı?


1. Ek-1’deki kriterlerin her birine 5 veya 10 luk sistemde not verilir. Elde edilen puan toplamı en sonunda 100’lük sisteme çevrilir. Böylece tutum ölçmeye uygun hale getirilir.


2. Kriterlerde birden fazla davranış içerecek ifadeler iptal edilerek yeniden düzenlenir.


3. Milli eğitim müdürlüğü yöneticileri açısından da okul müdürlerine not verme için en az 6 ay çalışma şartı getirilir.


4. Bu değişiklikler takvimdeki not verme süreci başlamadan önce yapılmalıdır. Yoksa önümüzdeki yıl görevi uzatılmayan yöneticilerin dava açmaları halinde okullarda kaos yaşanabilir.


Bakanlık EK:1 'deki not sistemini var-yok şekline dönüştürerek çözüm bulmaya çalışmış (bence hala hukuki değildir), 6 ay konusuna ise kulak tıkamıştı.


Dava açanlar, EK:1'deki kriterler nedeniyle kazanmaya devam ederken, Danıştay İdari Dava Daireleri de Türk Eğitim Sen’in açtığı dava sonucunda 6 ay konusunda iptal kararı verdi. Bu durumdaki şube müdürleri veya ilçe milli eğitim müdürlerinin verdiği notlar nedeniyle görevi uzatılmayan tüm müdürlere geriye dönüş hakkı doğdu. Müdür yardımcıları ve müdür başyardımcıları da cabası...


Biz, sadece memleketimizi ve insanımızı sevdiğimiz için üzerimize düşeni yaptık. İşin, "eşe-dosta" değil "ehline" verilmesi için adil ve hukuki bir düzenleme yapılması konusunda uyarıda bulunduk. Dinlemediniz de ne oldu?


Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı

Yorumlar (6)
Yandaş müdür ataması 5 yıl önce
Okul müdürü atama konusunda kararı koalisyon hükümetinin verecektir.Yandaş okul müdürü atama tiyatrosu bitmiştir, Türk Eğitim Sendikası üyesi 20.000 Ülkücü okul müdürü ve yardımcısı kıyımı yapan AKP ile MHP nin koalisyonuna karşıyız. Eğitim Bir Sen işbirliği ile 21.000 okul müdürü ve yardımcısını görevden alan AKP , rekor kırarak tarihe geçmiştir. Bu zulmü hiç Unutmayacağız. Bir kanun sayesinde Eğitim Bir Sen li olmayan tüm okul müdürleri görevlerinden alınarak, yerlerine EBS li öğretmenleri mülakatla okul müdürü yapıldılar. İktidardan düşmüş MEB Mahkeme kararlarınıda uygulamayarak haksızlıklarını bugün bile hala devam ettiriyorlar , seçimlerde milletin verdikleri derside anlamamışlar. Erken seçim isteyenler daha büyük ders alacaklarının farkında değiller. Haksızlık yapanlar sizleri biliyoruz, şi̇mdi hesap zamanı geldi. Birçok ilimizde ceza ve tazminat davaları açılmış olup yeni davalarda açılacaktır. Güvendikleriniz sizi
Fenai 5 yıl önce
gelenler kadar gidenler de bu memleketin evladıydı. bırakalım o zaman o evlatlar ömür boyu müdürlük yapsın
rasim ozan 5 yıl önce
adamlara akıl verdin yani böyle yapın bunları mağdur edin davaylada dönemesinler demişsin resmen bravo sana. bravo
okul müdürü hususun da 5 yıl önce
AKP yi koalisyon dışı bırakarak, HDP dış destekli CHP - MHP koalisyonu okul müdürlüğü konusunda kesin çözümdür...koalisyon hükümeti meb kanunu nu iptal etmelidir.
deycan 5 yıl önce
akıl vermeyin, hakkımızı gasp etmeyin.
magdur 5 yıl önce
yeter ya.....yazılı sınavda 40 puan alıp sınavda başarılı olmayan bayan mudur olarak atandı.85 puanla hala atanmayi bekliyoruz.birde yrd danda alıyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@