YÖNETİCİ ROTASYONUNDA SON DURUM NE?

YÖNETİCİ ROTASYONUNDA SON DURUM NE?

Zorunlu yer değiştirmeler bu yıl neden yapılmayacak? Sayın Bakan'ın e-konferansta ‘ağzından kaçırması'yla bu yıl yönetmelik hükümleri uygulanmayacak mı?

 

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin zorunlu yer değiştirmeyle ilgili hükümleri şöyledir:

 

MADDE 22:

 

(2) Eğitim kurumu müdürlerinden bulundukları eğitim kurumunda aralıksız asaleten 5 yıllık çalışma süresini tamamlayanların görev yerleri, 7 nci ve 8 inci maddelerde atanmak istedikleri eğitim kurumları için öngörülen şartları taşımak kaydıyla yapacakları tercihleri dikkate alınmak suretiyle il içinde; aynı tipteki eğitim kurumları olacak şekilde bu Yönetmelik ekinde yer alan EK-2 Yönetici Değerlendirme Formu üzerinden yapılacak değerlendirme sonucu puan üstünlüğü esasına göre değiştirilir.

 

(3) Eğitim kurumu müdür başyardımcıları ile müdür yardımcılarından bulundukları eğitim kurumunda görev yaptıkları yönetim kademesinde aralıksız asaleten 8 yıllık çalışma süresini tamamlayanların görev yerleri, durumlarına uygun eğitim kurumları olacak şekilde bu Yönetmelik ekinde yer alan EK-2 Yönetici Değerlendirme Formu üzerinden yapılacak değerlendirme sonucu puan üstünlüğü esasına göre değiştirilir. 

Atama ve yer değiştirme dönemleri

 

MADDE 23

 

c) 22 nci madde kapsamındaki zorunlu yer değiştirmeler ağustos ve eylül aylarında

gerçekleştirilir.

 

Şimdi bu hükümler geçerliyken zorunlu yer değiştirmeler bu yıl neden yapılmayacak?

 

Sayın Bakan’ın e-konferansta ‘ağzından kaçırması’yla bu yıl yönetmelik hükümleri uygulanmayacak mı?

 

Nitekim Sayın Bakan ilk ifadesinde öğretmen rotasyonunu kastetmişti. İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet Çolak bir gün sonra yönetici rotasyonunun yönetmeliğin öngördüğü biçimde yapılacağını, Sayın Bakan’ın ‘yanlış anlaşıldığını’ ifade etti. Ama sonra ne olduysa yönetici zorunlu yer değiştirmesinin bu yıl yapılmayacağı kanaati ağırlık kazandı.

 

Doğrusu bununla ilgili yazılı bir mevzuat yok. Yönetmelik ancak yönetmelikle değiştirilebildiğine göre bırakın genelgeyi sadece sözlü bir ifadeyle yönetmeliğin uygulanmaması olacak şey midir? Milli Eğitim Bakanlığının ciddiyeti bu mudur?

 

Yarın bir gün kanunların uygulanması da ‘Şu şöyle yapıla!’ gibi fermanlarla rafa kaldırılabilecek midir? 

 

Doğrusunu ister misiniz? 

 

Kimse ne yaptığını bilmiyor, il müdürleri abandone olmuş durumda. Okullar allak bullak, kim nerenin müdürü, hangi okulun türü ne olursa ne olacak bilen yok. 

 

İşin aslı bu sene rotasyon, yapılmak istenmediğinden değil de işin içinden çıkılamadığından yapılamıyor. 

 

Yönetmelik mi dediniz? 

 

Güldürmeyin…

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.