13.12.2018, 15:57 487

Yüce Avon Kataloğu: Ulusal Kıymetlimiz!

Birkaç onluk milyondan oluşan ülkemizde iyi  kötü 200 civarında ulusal çapta dergi var. Bu dergilerin çoğuna elektronik olarak ücretsiz ulaşılabilir.

Hemen her alanda çıkan bu dergilerin iş kollarına göre dağılımı yapılıp da her iş kolundaki kendi branşında alınıp okunsa bile herbirinin aylık tirajı yüz binleri bulur.

Oysa ki rakamın bunun çok çok altında olduğunu söylemek gereksiz ancak karşılaştırmak için söylemek gerek.

Biz konuyu çok da dallandırıp budaklandırmamak için sadece eğitim üzerinden gidelim.

Bu ülkede eğitim doğrudan en az 77.777.777 kişiyi ilgilendirmesine rağmen biz en en en doğrudan ilgilendiren biz öğretmenlere dönelim.

Sayımız en az 999.999 kişi!

Çok büyük bir kitle.

Bu kitle, ülkenin eğitim grubu olduğu için kendisini birçok alanda iyi yetiştirmesi gerekir.

Zira, 2-3 yaşından sonra dünyanın neredeyse en karmaşık, çok boyutlu varlığı olan insanın eğiticisi ve yetiştiricisidir.

Sınıf ve sınıf dışı ortamlarda muhatap/sorumlu olduğu kitlede nasıl problemlerle karşılaşacağı, neye muhatap olacağı, nasıl gelişimsel bir birleşenlere denk geleceği kestirelemez. 

(Tabi bu olması gerekendir yoksa ben de biliyorum yaz aylarında merkezden hazırlanan donuk ders materyal ve programlarının ülkenin dört bir yerinde harfi harfine uygulandığının ve bize göre eğitsel sorunun sadece A-B-C-D-E şıklarından hangisinin doğru olduğunun dert edinmeye başlandığını da. Peki ya tüm şıklar yanlışsa! Ama birini seçmen gerek! Optik okuyucunun emridir.)

Çocuk edebiyatı, bilim-teknik, edebiyat, tarih-cografya, psikoloji, güncel ve genel kültür sanat, sportif vb içerikli dergilerin en azından herbirinden birini takip etmek 5486451 adet eğitim fakültesi bitirmekten daha yararlı olduğunu tahmin edebiliriz.

Eğitimcilerin (eğitimle ilgili herkesin) bunları titizlikle takip etmesi ve bunların açacağı algısal genişlikle hareket etmesi ve bunu artık dünyada yavaş yavaş dönüşen ama bizde hala 1750'deki şekliyle devam eden Prusya Eğitim Modelindeki sınıfta eğitsel süreçlerde döngüsel bir yapıda kullanmalıdır.

Şimdi kardeş iyi hoş diyon da aldığımız ücret belli, bir de buna ayda 123 TL dergi parası da mı çıktı, derseniz de yukarıdaki değindiğime yine değineyim: Çoğu elektronik ortamda ücretsiz. Ve artık akıll telefonu olmayan yaşlı da kalmadı.

Ancak sorun maddi ya da mekansal ulaşılabilirlik değil okumama, araştırmama, gerek duymama ve ...ma, ..ma, ..me, ..lerdir. Zira olsa da okunmaz. (Okuyan kitleyi belirtelim ama).

Nasıl olsa çocuk evde ılık sütünü, sağlıklı gıdasını içiyor ve fiziksel olarak büyüyor!

Zihinsel gelişimse zaten okuldaki fotokopi makinasından sıcak sıcak çıkarıp onlara verdiğimiz testlerle destekleniyor!

Ve başlığa dönelim:

AVONNNNNN!

Merakla beklenen!

Renkli renkli, güncel, kokulu..

Elden ele..

Heyecanla beklenen..

Hemen bölge/kurum/mahalle/bina/okul yetkilisine koşmalar..

İnsanların kişisel bakımlarını yerine getirme hakkı BM ve AİHM kanunlarında güvenceye alınmış mıdır bilemem ama bu haktır. Temel kişisel bakım, güneş yanığı ve rüzgar keşiğine karşı korunma hakkı.

Ancak sorumluluğumuz altındaki çocukların geliştirilmesi bundan daha aşağıda bir hak değildir.

Bugün Avon kataloğu ülkenin en gelişkin yeri Beşiktaş ile en geliş(tiril)memiş ve ülkenin her yerine uzak bir köyünde ve öğrencinin elinde bulunuyorsa üstelik yayınevinden indirimli fiyata alabileceğin üst düzey nitelikli çocuk kitabı o köye ulaşmamışsa(işin daha kötüsü Beşiktaş'a da) bence bir yerde yaman bir yanlışlık yapmışız.

Ve öyle bir yanlışlık ki hepimizin ortak yaptığı.

Zenginiyle yoksuluyla

kadınıyla erkeğiyle

Avoncusuyla Oriflamecisiyle

Fenerlisiyle Akhisarlısıyla

Dindarıyla laikiyle

Sahilde yaşanıyla karasalda yaşanılya.

Avon!

Bileklerimiz var oldukça sen hep dokunulacak olacaksın!

Her nerede sevilip değer veriliyorsan.

Geçmiş olsun.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@