banner406
banner396
13 Kasım 2013 Çarşamba 16:48
Norm Fazlası Yöneticilerden Müsteşara Mektup
Mebpersonel.com / ÖZEL Haber

Sayın müsteşarım;

Göreve geldiğiniz günden beri yaptığınız çalışmaları izliyor ve takdir ediyoruz. Ancak okul dönüşümleri sonrasında norm kadro fazlası haline gelen eğitim yöneticilerinin içinde bulundukları mağduriyeti bir an önce çözmenizi umuyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici Ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik binlerce okul yöneticisini norm kadro fazlası haline getirerek mağdur etmiştir. Yönetmeliğin maddelerinin okul dönüşümlerinden önceki unsurlarını taşıması, hala yönetmelikte; “5 -8.sınıflar” demesi gerekirken “6 - 8.sınıflar” ifadelerinin bulunması, yönetmeliğin güncelleme gerekçelerinin mevzuat durumlarını daha önce birçok yazıda kaleme alındığı için bir daha değinmek istemiyoruz.

Bizler, inisiyatifleri dışında norm kadro fazlası haline getirilen eğitim yöneticileriyiz. Biz bu göreve geldiğimizde aylarca sınava hazırlanıp alın teri döktük, görev yaptığımız eğitim kumrunun boyasından badanasına emek saffettik. Buna mukabil, norm kadro yönetmeliğinde, ilkokullarda 150 öğrenci sayı şartının olması nedeniyle norm kadro fazlası haline getirildik. MEB Yönetici Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği Geçici 2.Madde de norm kadro fazlası yöneticilerin 19.Maddeye göre ( rotasyona kadar) durumlarına uygun bir eğitim kurumuna atanmama durumunda okullarında bırakılma hükmü bulunmaktayken, bazı Milli Eğitim Müdürlükleri bu maddenin dönüşümler sonrasında 150 öğrenci nedeniyle normu düşen eğitim kurumu yöneticilerini kapsamadığını, yönetmeliğin ikinci fıkrasındaki; “Bu madde kapsamında iki yıllık süre içerisinde ilgili mevzuatında belirtilen yöneticilik normuna esas ölçütler çerçevesinde görev yapmakta olduğu eğitim kurumunda durumuna uygun yöneticilik normunun artması ya da herhangi bir nedenle boş yönetici normu oluşması halinde norm kadro fazlası durumuna düşen yönetici bu kadroya atanır.” Hükümlerine göre öğretmenliğe dönüş yolunu göstermektedir. Dert, tasa öğretmenliğe dönmek değil var olan hakkın elden alınmasıdır. Bakanlığın normları dönüşümler sonrasında Haziran 2012 tarihinde onayladığı ortadayken 6 aylık bir sürenin kaldığı da aşikardır.İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü,KİK Kararlarında 150 öğrenci sayısının 100’e düşürülmesi için hem Nisan 2013’de hem de Ekim 2013’de söz vermiş olmasına rağmen bir arpa boyu yol alınmamıştır.

Beklentimiz, sayının söz verilen haliyle düşürülmesi ve rotasyona kadar okullarımızda bırakılmamızdır. Nitekim yönetici atamalarında ilk atama önceliği sınava dayalı atamalara verildiği için de tercih edebilecek eğitim kurumu da kalmamıştır. Rotamız,geleceğimiz belirsiz iken ahvalimizin empati kurularak değerlendirilmesini umuyor saygılar sunuyoruz.

Son Güncelleme: 13.11.2013 16:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sonunda birileri kaleme aldı 2013-11-13 21:02:22

meb personel'e teşekkürler

Avatar
yönetmelik değişecek 2013-11-13 21:12:31

bakanlıktan alınan duyumlar böyle...150 sayısı 100'e düşecek...

Avatar
aslan 2013-11-13 21:27:49

teşekkürler meb personel bizi unutmadığınız için.hiç bir sendika ve siteden bu konuda duyarlılık görmedik.sizleri seviyoruz.

Avatar
ramazan 2013-11-13 21:31:19

sayın müsteşarın bu konuda hak hukuk konusunda hassasiyetini biliyoruz ve bir çözüm getireceğini umuyoruz.geç kalınmaz inşallah.ayrıca sitenize teşekkür ederiz biz sınıf öğretmeni kökenli idarecilerin feryadına yetiştiğiniz için.

Avatar
ali 2013-11-13 21:33:54

benim okulum 143 kişi ve norm fazlasıyım.5.sınıflarım 35 kişiydi onlar ortaokula verildi.178 olacaktı.burada bizim suçumuz ne yıllardır hizmet ettik şimdide kapı dışı.meb bu mu.

Avatar
levent 2013-11-13 23:07:14

sayın müşteşarım ortaokuldaki sınıf öğretmeni idarecilerede
alan değiştirme hakkıverilmesini istiyoruz

Avatar
morm fazlası atamada büyük yanlış 2013-11-14 11:53:54

Kesin dönüşen müstakil ilkokul ve ortaokul olarak öğrenci ve öğretmenleri ile yeniden yapılanan aynı cadde üzerindeki okullarda karşılıklı olarak yöneticiler atama branşına göre norm fazlası olduğu halde neden bekletiliyoruz? Neyi bekliyoruz? Bu nasıl normu ile ilişkilendirme? İl Milli Eğitim Müdürlüğü rotasyona kadar bekleyeceksiniz diyor. Neden?
Bu uygulama dönüşümü baka baka erteleme ve geciktirmeden başka ne olabilir?

Avatar
adalet 2013-11-15 00:53:58

isminde adalet kelimesi olan bir partiden adaletsizlik görmek istemiyoruz.