Şimdi 'Ücretli Nöbeti' Zamanı

Şimdi 'Ücretli Nöbeti' Zamanı

Norm kadro fazlası olan branşlarda ücretli/vekil öğretmen çalıştırılamayacak.


Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik resmi gazetede yayımlanmıştı.
Yönetmeliğe göre herhangi bir branşta norm kadro fazlası olan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında (ücretli öğretmen) görevlendirme yapılamayacak ve vekil öğretmen çalıştırılamayacaktır.


Ücretli/Vekil Öğretmenlikle İlgili Madde

“Norm fazlası öğretmen bulunması durumunda öğretmen görevlendirmesi”

“EK MADDE 1 – Herhangi bir branşta norm kadro fazlası bulunan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamaz, vekil öğretmen çalıştırılamaz.” demektedir.

Yer değiştirme sürecinde tercihe açılmayan iller ve branşlar bellidir. Dolayısıyla bu illerin ve branşların tercihe açılmama sebebi çok büyük bir ihtimalle o branştaki norm fazlasıdır.


MEM’ler Başvuru Alıyor

Son günlerde bir çok Milli Eğitim Müdürlüğü‘nde ücretli öğretmen başvurularının alınmaya başlandığı görülmektedir.

Ücretli öğretmen başvurusu alınmasında herhangi bir yasal sakınca olmamasına rağmen, norm fazlası branşlarda bu ücretli öğretmenlerin görevlendirilmesi yönetmeliğe aykırı hareket etmek olacaktır.


Yönetmelik açıktır; “Herhangi bir branşta norm kadro fazlası bulunan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamaz, vekil öğretmen çalıştırılamaz.” denmektedir.Öğretmenlere İş Düşüyor


Şimdi mesleğine sahip çıkma zamanıdır. Norm fazlası olma, yer değiştirememe gibi bir çok sıkıntı 4+4+4′ten kaynaklanmaktadır.

Öğretmenler artık gelecekleri için ellerini taşın altına koymalıdır. Sürecin takipçisi olan öğretmenler, norm fazlası olan branşlarda ücretli/vekil öğretmen çalıştırıldığını gördüklerinde sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır.


Öğretmenler sendikalarına başvurarak sendika adına sürece müdahil olunmasını da talep edebilirler.


Suç duyurusu sonucu mevcut yönetmeliğe göre yapılan görevlendirmeler sonlandırılmak zorunda kalınacaktır.


Tüm illerde bu durumun takipçisi olunduğu taktirde ücretli öğretmenlik gibi bir sistemin işleyişi de engellenmiş olacaktır.


Artık başkalarından çözüm bekleme zamanının çoktan geçtiğini görmek gerekmektedir.

Örnek Başvuru Dilekçesi

……… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

ŞİKAYETÇİ
T.C NO :
ADI SOYADI :
ÖĞRENİM DURUMU / MESLEĞİ :
TELEFON BİLGİLERİ :
AÇIK ADRESİ :
SUÇ : Yönetmeliğe Aykırı Uygulama
SUÇ TARİHİ : (Varsa görevlendirme Tarihi)
ŞÜPHELİ(LER) : …………. Milli Eğitim Müdürü

OLAYIN ANLATIMI :

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’de; (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27573_0.html)
“Norm fazlası öğretmen bulunması durumunda öğretmen görevlendirmesi”

EK MADDE 1 – Herhangi bir branşta norm kadro fazlası bulunan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamaz, vekil öğretmen çalıştırılamaz.(³)


(³)Bu ek madde 21.07.2012 tarihli ve 28360 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 3 üncü maddesi ile eklenmiş olup metne işlenmiştir.

denmektedir.

Yönetmeliğin ilgili maddesine aykırı şekilde ……………………… okulunda …………. branşında ücretli/vekil öğretmen görevlendirilmiştir.


Yönetmeliğe aykırı olan söz konusu görevlendirmenin iptali konusunda gereğini bilgilerinize arz ederim.


…../…../2012


Adı Soyadı ve İmza


(Başvuru sayısı almanız, sürecin takibi açısından önemlidir.)

EĞİTİMCİYİZ

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum