Sendikaların Ek Ödeme Atışması Devam Ediyor!

Sendikaların Ek Ödeme Atışması Devam Ediyor!

Uzun süre öğretmen gündemini meşgul eden ek ödeme yine sendikalar tarafından gündeme getirildi.

 

Ek Ödeme konusunda MEMUR SEN "Ek Ödemenin Peşini Bırakmadık" derken KAMUSEN "Memur-Sen Yapımı Yalan Rüzgarı Devam Ediyor" açıklamarında bulundular.

 

İşte o açıklamalardan kesitler;

 

Memur Sen;

 

 

 

Ek Ödemenin Peşini Bırakmadık

 

Editör: Özellikle öğretmenlere ek ödeme konusunda Eğitim-Bir-Sen’in önceki açıklamaları dolayısı ile çok eleştirildiniz. Hükümetin genelde memur zammı, özelde öğretmenlere ek ödeme konusundaki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Ahmet Gündoğdu: Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen’in ek ödemeler konusundaki kararlı tutumu ve mücadelesi kamu görevlileri nezdinde beklentileri yükseltti. Bu gayet normal. Ancak, hükümetin ve Maliye bürokrasinin yanlış tutumu bu beklentileri eleştiriye döndürdü.

 

Biz Memur-Sen olarak tabandan gelecek eleştiriyi saygıyla ve anlayışla karşılıyoruz. Ek ödemeyi almış olsaydık,  alkışlanacaktık, taktir edilecektik. Bu ne kadar doğru ise eleştiri de o kadar hak ve doğrudur. Neticede dernekçilik ve vakıfçılık değil sendikacılık yapıyoruz.

 

Bu eleştirilerin yüzde 30’u ek ödemenin alınamamasından, yüzde 70’i Başbakan’ın yanlış bilgiye dayanan öğretmenlerle ilgili sarf ettiği sözler ile Maliye Bakanı’nın memurlara, Milli Eğitim Bakanı’nın da öğretmenlere yönelik olumsuz bakışından kaynaklanmaktadır. 

 

Memur-Sen olarak yoğun girişimlerimiz sürüyor. Hem ek ödemeyi almak hem de öğretmene bakışı değiştirmek noktasında mutlaka başarılı olacağız. Öğretmenler bu sözleri ve bakışı hak etmiyor. Onlar bu ülkenin ve geleceğinin garantisidir. Çocuklarımızı gözü kapalı emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz. Ne kadar değer versek, saygı göstersek, imkânlar sağlasak azdır.

 

KamuSen: 

 

Televizyon izleyicileri bilir; ABD yapımı Yalan Rüzgarı isimli bir televizyon dizisi vardı. Ülkemizde de uzun yıllar gösterildi ve büyük bir ilgiyle takip edildi. İlk olarak 26 Mart 1973 yılında yayınlanmaya başlanan dizinin -internetten öğrenebildiğimiz son kayıtlara göre- Ekim 2008 itibariyle 9.000'inci bölümü yayınlanmış. Hala da gösterilmeye devam ediyor.

 

Demek ki, "yalan" üzerine kurulu senaryolar, ilişkiler ve tutumlar -toplum tarafından tasvip edilemese dahi- bir çekicilik arzediyor.

Ki, yıllardır hala rayting alabiliyor...

İşte böylesi bir tutuma da sendikal hayatımızda rastlıyoruz.

Kamu çalışanları iyi hatırlayacaktır: 2012 Mayıs ayı içerisinde, Toplu Sözleşmenin mutabakatla neticelendirilememesi üzerine Kamu Görevlileri Hakem Kurulu toplanmıştı. Kurul, işveren temsilcileri ve sendika temsilcilerinden oluşuyordu.

 

Hükümet adına toplantıya katılan heyetin, 2012 yılı maaş zammı olarak masaya getirdiği % 4+4 teklifine, Memur-Sen temsilcisi akademisyen üye Doç. Dr. Aydın Başbuğ da "EVET" oyu vermişti.

 

Bu durum değişik haber siteleri aracılığıyla kamuoyuna yansıyınca, Memur-Sen'in Başkanı Ahmet Gündoğ'du 30 Mayıs'ta bir basın toplantısı  düzenleyerek, başta Kamu-Sen olmak üzere iddia sahiplerini  ahlak yoksunluğu ve yalan söylemekle itham etmiş; elindeki tutanağı göstererek (Ki, bu tutanak, yalnızca 4+4'lük maaş teklifine ait değil; Kurul görüşmelerinin tamamına dair hazırlanmış olan ve toplantıya katılan tüm sendika temsilcilerinin de şerhli olarak imzaladığı toplantı tutanağıdır) Başbuğ'un teklife evet oyu vermediğini ve tutanağı şerhli imzaladığını söylemişti.

 

Fakat basın toplantısından bir kaç saat sonra Memurlar.net haber sitesine bir mülakat veren Aydın Başbuğ ise "Bizim oyların rengi bir şey değiştirmiyordu. Bir iyi niyet ifadesi olarak bu nedenle 4+4 zammına kabul oyu verdim.. Ancak daha görüşmeler devam ederken benim ismim basına sızdırıldı, telefonlar almaya başladım. Moralim çok bozuldu. Sonrasında ben toplantıdaki hiçbir karara doğru dürüst konsantre olamadım. Görüşmeler gece saat 1'e kadar sürdü. ... Ben de bunun üzerine, görüşmenin sonunda, 4+4 e verdiğim kabul oyunu geri çektim." diyerek  bizzat Ahmet Gündoğdu'nun ifadelerinin gerçek olmadığını ispat ediyordu.

 

 

Fakat ne gariptir ki, olayın sahibinin "Ben 4+4 teklifine EVET oyu verdim" itirafına rağmen, başta Ahmet Gündoğdu olmak üzere Memur-Sen adına konuşan herkes günlerce aksine iddialarını utanmadan propagandaya devam ettiler.

 

Hala da uslanmıyorlar..

 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.