YÖNETİCİ ATAMA FENA TIKANDI!

YÖNETİCİ ATAMA FENA TIKANDI!

MEB'de yöneticiler ve yönetici adayları mağdur edildi. Eğitimci olmayan Müsteşar ve İnsan Kaynakları Genel Müdürüne yönetmelik hazırlatırsanız , yönetici atama yönetmeliği ile yönetici atayamazsınız.

 Milli Eğitim Bakanlığının Yönetici Atama Yönetmeliğini yayınlamasının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen iller yönetici atama duyurusuna çıkamıyor. Yönetmeliği yayınlandığı ilk gün yazmıştık. İller bu yönetmelikle atama yapamaz diye...

Yeni atama yönetmeliği ile atama yapmak için Rize ili duyuruya çıksada yeni yönetmelikle atama yapılamayacağını gördü ve duyuruyu geri çekti.

Okullarımızın yöneticilerini seçmek ve yöneticilerin yerlerini değiştirmek için çıkarılan yönetmelikle atama ve yer değiştirme yapılamıyorsa , bu yönetmelik ölü doğmuş demektir.

Bu yönetmeliği hazırlayan kişilerin eğitimle uzaktan yakından alakası yoktur.

MEB'de sınav kazanmış binlerce aday atama beklerken , 4+4+4 sistemi sonrasında dönüştürülen okullarımızın büyük çoğunluğu vekaleten yönetilirken MEB sadece izliyor.

Yönetici atama konusunda MEB'in , Unutan İyileşir mantığı olmamalıdır.

Eğitimciler 28 Şubat ürünü olan bu yönetmeliği ne içlerine sindirir nede unutur.

Bu yönetmelikten yandaşı da , candaşı da memnun değildir.

Yönetici Atama Yönetmeliği konusunda Milli Eğitim Bakanlığı derin bir sessizliğe bürünmüş ve yeni yönetmelik için çalışmalara başlamıştır.

MEB , Yeni yönetmeliği hazırlarken eğitimin paydaşı olan sendikaları da işin içine katmalıdır. Yönetmelik taslağı sendikalara gönderilmeli ve tüm kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

MEB'in üzerinde uzlaşı sağlamak yıllarca uğraştığı ve mücadele ettiği yürürlükten kaldırılan  yönetmelik üzerinden , sadece ek 2 de müdürlük için mülakata puan verilerek yürürlükten kaldırılan yönetici atama yönetmeliğini tekrar yayınlaması bütün sorunları çözecektir.

Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığı eğitim yöneticileri ve adaylarını daha fazla mutsuz etmemelidir. Yürülükten kaldırılan yönetmelik üzerinde " mülakat, rotasyon " gibi konularda düzenleme yaparak yeni yönetmeliği acil olarak yayınlamalıdır. Bütün yönetici atama ve yer değiştirmelerde yaz tatilinde bir defaya mahsus yapılmalıdır.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum